Zoper Janeza Janšo, novega mandatarja za sestavo vlade, se je na ljubljanskem okrožnem sodišču sredi februarja po več kot petih letih končala sodna preiskava zaradi spornih poslov z zemljišči v Trenti. To pomeni, da je sodni spis z ljubljanskega preiskovalnega oddelka romal nazaj na specializirano državno tožilstvo, kjer se bo pristojni tožilec odločil, ali bo zoper Janšo in še dva osumljena, nekdanjega predsednika uprave Imosa Branka Kastelica in nekdanjega direktorja Eurogradenj Klemna Gantarja, vložil obtožnico ali pa bo zadevo zaključil in se bo zoper trojico kazenski pregon končal.
Obramba izkoristila vrsto pravnih manevrov
Informacijo o končani sodni preiskavi smo preverili na ljubljanskem okrožnem sodišču in na specializiranem državnem tožilstvu (SDT). Kot nam je povedala Mateja Jazbec, tiskovna predstavnica ljubljanskega okrožnega sodišča, je SDT zoper osumljene na ljubljansko okrožno sodišče vložilo zahtevo za preiskavo 13. marca 2014, sklep o uvedbi preiskave pa je postal pravnomočen 17. septembra istega leta. Na naše vprašanje, zakaj je sodna preiskava potekala že več kot pet let, je Jazbečeva odgovorila, da je sodišče od pravnomočno uvedene preiskave "zadevo kontinuirano obravnavalo in izvajalo dokazne predloge strank, kar je med drugim vključevalo tudi izdelavo in dopolnitev izvedenskih mnenj".
V Celju še ne obravnavajo tožbe Janše proti državi
Na celjskem okrožnem sodišču smo vprašali, v kateri fazi je tožba Janše proti RS Sloveniji, težka 900 tisoč evrov, zaradi sojenja v zadevi Patria. Janez Janša je namreč z odvetnikom Francijem Matozom na vrhovnem sodišču dosegel, da je bila omenjena tožba prenesena z ljubljanskega okrožnega sodišča zaradi videza pristranskosti. Vrhovno sodišče je določilo celjsko okrožno sodišče, kjer bodo obravnavali Janševo tožbo. Predsednica celjskega okrožnega sodišča Petra Giacomelli nam je sporočila, "da je predmetna zadeva trenutno še v fazi vročanja sklepa vrhovnega sodišča in še ni pogojev za nadaljnjo obravnavo".
Zavračal očitke o napihovanju cene
Janša se je znašel v sodni preiskavi zaradi zemljišča v Trenti. Po poročanju medijev naj bi bil zemljišče oziroma parcelo Janša kupil leta 1992 za 350.000 tolarjev, leta 2005 pa jo je prodal podjetju Evrogradnje za 31,4 milijona tolarjev (131.000 evrov). Dva meseca pozneje so Eurogradnje zemljišče prodale podjetju Imos za 146.000 evrov. Prav tako leta 2005 je Imos prodal Janši trisobno stanovanje v Ljubljani za 56 milijonov tolarjev (236.100 evrov), pri čemer mu je po prepričanju tožilstva pomagalo okoli 100.000 evrov visoko preplačilo Evrogradenj za parcelo v Trenti. Ko je šel Imos v stečaj, je sodna cenilka vrednost parcele v Trenti ocenila na 17.655 evrov, kolikor je bila tudi izklicna cena na dražbi leta 2016. Večina dražiteljev je odnehala do cene 30.000 evrov, štirje pa so jo dvigovali, dokler ni pri 127.500 evrih Damjan Podjed ostal sam.
Kazenski postopek ni ovira
Da je Janez Janša v kazenskem postopku, ni nobena ovira, da ne bi že tretjič poslal slovenski premier oziroma predsednik vlade. Kot so nam povedali v službi Vlade Republike Slovenije za zakonodajo, v slovenski zakonodaji nikjer ni določeno, da kandidat za predsednika oziroma predsednik vlade ne sme biti v kazenskem postopku, kar izhaja iz načela domneve nedolžnosti. To pomeni, da je vsak nedolžen, dokler ni pravnomočno obsojen.