V spletni anketi je Zvezi potrošnikov Slovenije (ZPS) velika večina sodelujočih lani zaupala, da imajo v bankah in hranilnicah s hitrim potrošniškim posojilom pozitivno izkušnjo. Postopek je hiter in preprost, so ocenili, saj je skoraj polovici anketiranih banka posojilo odobrila še isti dan, v največ treh dneh ga je dobilo 94 odstotkov anketirancev. A ZPS, ki zadnje čase opaža vedno več vse bolj agresivnih bančnih oglasov za hitra potrošniška posojila, je včeraj potrošnike vendarle pozvala, naj pred najemom hitrega potrošniškega posojila dvakrat premislijo.
Draga nepremišljenost vedno pogostejša
Še zlasti previdni naj bodo takrat, ko si želijo zaradi lažje odobritve s takim posojilom na hitrico premostiti denarne zagate že tako prezadolženi. Torej tisti, ki jim je začelo zaradi dolgov zmanjkovati denarja za plačilo najnujnejših stroškov za normalno življenje ali pa poskušajo na ta način hitro priti do denarja, s katerim bodo poplačali dolg ali drugo posojilo. Tudi hitro pridobljeno potrošniško posojilo bodo morali namreč vrniti, opozarja Alina Meško iz ZPS.
Si kupujemo nepotrebne stvari
"Ko je posameznik prezadolžen, ko ne zmore več, je čas, da se ustavi. Pregleda, kje se je znašel. In se odloči, kako bo ukrepal, nikakor pa naj se ne zadolžuje naprej, posebej ne s hitrimi krediti ali s kakšnimi izrednimi limiti, kar sicer banke znajo ponuditi kot 'rešitev v sili'. V ZPS se nam zdi še posebej problematično prav to, za kaj se ljudje zadolžujejo oziroma kaj so vzroki za to, da jim zmanjka za osnovne stvari. Ker večina bank zahteva, da po odplačilu vseh obveznosti na računu posameznika ostane minimalna plača, lahko sklepamo, da ima tisti, ki je dobil kredit, višji prihodek od minimalnega. Zato se nam ne zdi smiselno, da se zadolžuje za redne stroške življenja. Morda pa ljudje vendarle ne znajo dobro upravljati s svojim denarjem in si pogosto kupijo stvari, ki si jih ne morejo privoščiti in jih tudi ne potrebujejo," ugotavlja Alina Meško iz Zveze potrošnikov Slovenije.
ZPS proti prodaji slabih potrošniških posojil
Problematičen pa ni le občutek, pravijo v ZPS, da si zadolžen in nimaš nikoli denarja, kar človeka psihično in fizično načenja. Še hujše so lahko posledice, če posojila zaradi prezadolženosti več kot tri mesece (91 dni) ne bi odplačevali. Banke bi lahko zahtevale takojšnje poplačilo celotnega še neodplačanega posojila, dolg pa bi lahko brez privolitve dolžnika tudi prodale podjetjem, ki se ukvarjajo z izterjavo dolgov. Ta so pri izterjavi praviloma bolj agresivna od bank, ki pazijo na svoje dobro ime.
Anketa ZPS o hitrih potrošniških posojilih
5000 evrov so si vprašani povprečno sposodili.
47 odstotkom so posojilo odobrili še isti dan, 24 odstotkom v treh dneh.
66 odstotkov jih pravi, da so hitra posojila dražja od klasičnih.
60 odstotkov jih meni, da so bolj tvegana.
16 odstotkov jih je posojilo porabilo za kritje rednih stroškov.
10 odstotkov jih je s posojilom poplačalo drugo posojilo ali dolg.
Vir: ZPS, spletna anketa, avgusta 2018