Državni zbor se je med šestminutno izredno sejo seznanil z načrtovanima odstopoma ministrov Bojana Kumra in Igorja Papiča. Pred tem je mandat potekel ministrom Urošu Brežanu, Emiliji Stojmenova Duh, Matjažu Hanu in Aleksandru Jevšku. Vsi ministri bodo ostali v vladi pod vodstvom Roberta Goloba, ki se bo v drugi polovici januarja razširila na 20 ministrstev, kot predvideva na novembrskem referendumu potrjeni zakon o vladi. Premier Golob je v državni zbor že vložil seznam kandidatov za reorganizacijo vlade.
Prihajajo trije novi ministri
Zaradi blokade SDS bo Golobova vladna ekipa z več kot sedemmesečnim zamikom vendarle lahko začela delovati v skladu z lastno vizijo. Uradna postavitev vlade v prenovljeni obliki je načrtovana za prihodnji teden, predvidoma ta četrtek in petek pa bodo na matičnih odborih v državnem zboru potekale predstavitve devetih ministrov. Kandidatka za ministrico za infrastrukturo je nekdanja slovenska premierka Alenka Bratušek, ki se bo na ministrski položaj zavihtela s funkcije državne sekretarke. Enako pot bo prehodil kandidat za ministra za vzgojo in izobraževanje Darjo Felda. Igorju Papiču se obeta položaj ministra za visoko šolstvo, znanost in inovacije. Dosedanji okoljski minister Uroš Brežan je kandidat za ministra za naravne vire in prostor, Emilija Stojmenova Duh pa bo vodila ministrstvo za digitalno preobrazbo, ki je imelo doslej status vladne službe.
Ker Luka Mesec ostaja minister za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti, bo novoustanovljeno ministrstvo za solidarno prihodnost vodil njegov dosedanji državni sekretar Simon Maljevac. Kandidat za ministra za kohezijo in regionalni razvoj je Aleksander Jevšek, Matjaž Han bo vodil ministrstvo za gospodarstvo, turizem in šport, Bojan Kumer pa bo minister za okolje, podnebje in energijo. Novi zakon med drugim prinaša razdelitev pristojnosti in prenos določenih delovnih področij znotraj nekaterih ministrstev. Kot pravijo v vladi, bodo ministrstva po obsegu in vsebinah manjša kot doslej, kar naj bi prineslo večjo odzivnost in operativnost vladnega aparata. Reorganizaciji vlade bo sledila tudi sprememba zakona o državni upravi, nato bo prišel na vrsto rebalans proračuna za letošnje leto, kar je glede na zakonodajo podlaga za vključitev novoustanovljenih državnih organov kot neposrednih uporabnikov proračuna.
Kdo bo nasledil Tatjano Bobnar?
Ob robu rekonstrukcije vlade bo ministrstvo za notranje zadeve najverjetneje ostalo pod začasnim vodstvom ministrice za javno upravo Sanje Ajanović Hovnik, ki lahko položaj zaseda največ tri mesece. Kot smo poročali prejšnji teden, si želi predsednik vlade Robert Golob vzeti čas za razmislek o nasledniku Tatjane Bobnar, ki je minuli mesec kot prva ministrica zaradi očitkov o političnih pritiskih na policijo zapustila vladne vrste. V javnosti neuradno krožijo imena morebitnih kandidatov za novega notranjega ministra, med katerimi sta tudi dosedanja državna sekretarja Branko Lobnikar in Tina Heferle. V igri za priključitev v Golobovo vlado so neuradno tudi Boštjan Šefic, nazadnje svetovalec nekdanjega predsednika republike Boruta Pahorja, iz krogov LMŠ pa prihajajo nekdanji kriminalist Sandi Čurin, državni sekretar na obrambnem ministrstvu Damir Črnčec in nekdanji notranji minister Boštjan Poklukar.
Andrej Kosi je novi poslanec SDS
Ker je bil dosedanji poslanec SDS Janez Magyar na lanskih lokalnih volitvah izvoljen za župana Lendave, mu je zaradi nezdružljivosti funkcij prenehal mandat v državnem zboru. V poslanskih klopeh ga je nadomestil Andrej Kosi iz Velike Nedelje, ki je na listi SDS kandidiral v volilnem okraju Ormož in prejel 2893 glasov (30,52 odstotka). Kosijev mandat v državnem zboru je potrdilo vseh 74 prisotnih poslancev.