Na soočenju parlamentarnih strank na TV Slovenija je državni sekretar v kabinetu predsednika vlade Vinko Gorenak (SDS) zatrjeval, da bi bilo treba nekaterim nevladnim organizacijam odvzeti vsa državna sredstva. "... nevladnim organizacijam s sedežem na Metelkovi v Ljubljani, vemo, o katerih govorimo, je bilo v desetih letih namenjenih 70 milijonov evrov, medtem ko je bilo recimo za študentske domove danih 35 milijonov evrov ali pa za domove starejših celo 21 milijonov," je dejal.
"Te nevladne organizacije so namenjene same sebi, leva politična opcija jih podpira, podpira jih zato, ker vam v času volitev delajo propagando," je poudaril Gorenak in še dodal: "Nevladnim organizacijam, ki so namenjene same sebi in ki ne delajo nič, ki se gredo politiko, je treba ukiniti dotacije v celoti."
Gorenak je imel v rokah tudi papir s sporočilom, da je bilo nevladnikom, ki delujejo na naslovu Metelkova 6, v času od vključno leta 2009 do vključno leta 2019 namenjenih 46.308.134 evrov. Skupaj pa 20 nevladnim organizacijah z "deklarativno levičarsko agendo" 70.418.020 evrov.
Na Metelkovi 6 deluje 23 nevladnih organizacij. Katere je imel Gorenak v mislih, ni jasno, saj jih ni navedel.
- Center za slovensko književnost,
- Društvo FPS - Filmski producenti Slovenije,
- Društvo NSK informativni center,
- Društvo za retroavantgardo (Laibach),
- Društvo za sodobni ples Slovenije,
- En Knap,
- Exodos Ljubljana,
- Forum Ljubljana,
- Gallus J. Carniolus,
- Inštitut za trajnostni razvoj,
- Otok, zavod za razvijanje filmske kulture / Festival Kino Otok,
- Maska,
- Mesto žensk - Društvo za promocijo žensk v kulturi,
- Mirovni inštitut,
- Plesni Teater Ljubljana,
- Pravno–informacijski center nevladnih organizacij - PIC,
- SCCA, Zavod za sodobno umetnost – Ljubljana,
- Sloga - platforma nevladnih organizacij za razvojno sodelovanje in humanitarno pomoč,
- Škuc,
- Ustanova Gallus,
- Vertigo,
- Vitkar zavod,
- Združenje slovenskih ustanov - fundacij.
Za gradnjo in vzdrževanje študentskih domov je bilo v tem času glede na letak, ki ga je na javni televiziji le za kratek čas pokazal Gorenak, namenjenih 35.672.609 evrov, za adaptacijo in prenovo domov za starejše pa da je bilo v omenjenem obdobju namenjenih 31.841.020 evrov.
Vseh napisov na Gorenakovem letaku sicer ni bilo mogoče videti oziroma prebrati. Gorenak tudi ni omenil, da govori o gradnji in vzdrževanju študentskih domov ter o prenovi domov za starejše, kot je pisalo na papirju, ki ga je precej hitro umaknil.
Kaj je res?
Ministrstvo za delo smo prosili za podatek o tem, koliko denarja iz proračuna je bilo v omenjenem obdobju namenjenega za delovanje domov za starejše. Posredovali so nam podatek, da je bilo v omenjenih letih skupno za "investicijska sredstva, ki so bila namenjena za vse vsebine (gradnja, rekonstrukcija, obnova, sanacija, nakup opreme …)", namenjenih 34.424.494,40 evra. To pomeni skoraj 34,5 milijona evrov, na plakatu, ki ga je imel v rokah Gorenak, pa je bil znesek za skoraj 4 milijone nižji. Na odgovor, koliko je ministrstvo za delo v celoti namenilo delovanju domov za starejše, pa še čakamo.
Ministrstvo za izobraževanje pa nam je poslalo podatke, koliko denarja je bilo v omenjenih enajstih letih namenjenega za študentske domove. V tem času je bilo v študentske domove vloženih 42.787.763 evrov, poleg tega pa je bilo preko subvencij za bivanje in financiranje delovanja pisarne za študentske domove vloženih še 36.354.695,29 evra. Skupaj torej 79.142.458,29 evra, kar je precej več, kot je govoril Vinko Gorenak.
CNVOS: S tem imajo lahko težave samo plenilci in lopovi
Za komentar smo prosili tudi CNVOS, mrežo slovenskih nevladnih organizacij.
"Namesto da se prepiramo, kdo je dobil manj in kdo več, se rajši vprašajmo, zakaj so domovi dobili tako malo. Kdo je kriv, da na prosto posteljo čaka 12.000 ljudi, da domovi razpadajo, da so delavci v domovih za starejše podplačani? Janez Janša. Vinko Gorenak. Stranka SDS. Janševa vlada je namreč tista, ki se je leta 2006 odločila socialne storitve, z domovi za starejše vred, prepustiti trgu in privatizaciji, zaradi česar je potem država tako rekoč prenehala vlagati vanje. Že prav, da se Vinko Gorenak zgraža, a naj se zgraža nad lastno stranko. Ta je prva kriva za zanemarjene domove za upokojence.
Se pa strinjamo s tem, da si organizacije, ki nič ne delajo, ne zaslužijo javnega denarja. A če državni sekretar misli, da na Metelkovi nič ne delajo, naj vpraša 1360 invalidov in žrtev nasilja v družini, pa 1200 oseb, ki so jim pomagali v sodnih in policijskih postopkih, ali pa na primer 600 begunskih družin, ki so jim v Pravnem centru za varstvo človekovih pravic in okolja z Metelkove 6 pomagali zgolj v preteklem letu. Vse to piše v njihovih poročilih in si lahko vsak sam prebere. Zato se jim ni treba po celi Sloveniji na plakatih lagati in hvaliti z rezultati, ki sploh niso njihovi, kot to pravkar počne SDS.
Glede komentarja, da je treba ukiniti dotacije nevladnim organizacijam, ki 'se gredo politiko', pa bi želeli gospodu Gorenaku pojasniti nekaj zadev.
Prvič, politika se tiče vseh, ne le elit in političnih strank. Če se leta 1988 civilna družba ne bi ukvarjala s političnimi zadevami, danes ne bi imeli Slovenije. In če bi takrat protestniki namesto na Roško odkorakali na Kozjansko kopat krompir, kamor cinično Gorenak pošilja današnje protestnike, bi njegov šef najbrž še vedno čepel v vojaškem zaporu.
Drugič. Nevladne organizacije o politiki pogosto vedo več od politikov, saj na terenu na lastne oči vidijo, kaj je narobe in kaj bi bilo treba spremeniti. Ukvarjanje s politiko zato ni neskladno z njihovim poslanstvom, temveč pogosto edini način, kako poslanstvo uresničiti. Lakote in revščine ne bodo odpravili humanitarni paketi hrane iz skladišč Karitasa, ampak reforma minimalne plače in bolj solidarna obdavčitev premožnejših. Namesto tega je Gorenakova stranka najbogatejšim pravkar podarila par sto milijonov letno. Ni čudno, da so ji trn v peti vsi tisti, ki s terena opozarjajo, da bodo zaradi tega revni v nekaj letih samo še bolj revni.
In tretjič. Tako kot gasilci naše hiše pazijo pred požarom, tiste organizacije, ki gledajo vladi pod prste, pazijo našo državo, da nam je ne ugrabijo. S tem imajo lahko težave samo plenilci in lopovi."