Zgodilo se je nepredstavljivo. Ameriški šport, ki ga poganjajo milijarde dolarjev in generira še več denarja, je (za vsaj en dan) obstal. Ni bil kriv ciklon Laura, ni bil kriv novi koronavirus, temveč protest proti policijskemu nasilju in rasni nestrpnosti v ZDA. Protest so sprožili košarkarji, ki se v Orlandu na Floridi borijo v končnici najmočnejše lige na svetu NBA, hitro pa se je razširil na druge športne panoge.
Ko na ulicah ameriških mest zaradi rasne neenakosti protestirajo desettisoči, oblasti pač pošljejo do zob oboroženo policijo, da napravi red. Toda ko protestirajo športni multimilijonarji in jih pri tem vsaj delno podprejo tudi (belopolti) lastniki klubov, to v očeh ameriške javnosti dobi povsem nove dimenzije. V resnici bi se takšen upor moral zgoditi že prej in morda se tudi bi, če ne bi bila tekmovanja zaradi covida-19 prekinjena. Zato je zdaj šok za Američane, ki po televiziji pač niso mogli gledati tekem, še toliko večji.
"Vem, da so ljudje naveličani, ko to govorim, a v Ameriki smo temnopolti prestrašeni," je ta teden dejal eden največjih zvezdnikov svetovne košarke LeBron James. Pozabil je dodati, da so ljudje tudi besni. Zadnji "incident", ko so belopolti policisti brez razloga sedemkrat ustrelili v hrbet temnopoltega 29-letnega Jacoba Blaka, očeta treh otrok, ki je preživel, a ostal hrom, je bil le kaplja čez rob. Združene države Amerike, kjer se ponekod počasi začenjajo sramovati svoje kolonialne preteklosti, so namreč rasno razdeljene bolj kot pred desetletjem ali dvema. Zdi se, da se je krivulja enakopravnosti obrnila navzdol.
Seveda je naključje, da je jeza kulminirala prav v tednu, ko imajo ameriški republikanci nacionalno konvencijo, na kateri so potrdili sedanjega predsednika Donalda Trumpa kot kandidata za nov mandat. Toda prav pod Trumpom so ZDA postale bolj rasistične kot pred mnogimi njegovimi - demokratskimi ali republikanskimi - predhodniki. Sedanji predsednik ni pokazal prav nikakršne empatije ob smrti Georgea Floyda pred tremi meseci, ko ga je ubil belopolti policist, ki je klečal na njegovem vratu skoraj devet minut. Na proteste, ki so se v Portlandu in drugod zaradi provokatorjev in tolp delno spremenili v nasilne, je odgovoril še z večjim nasiljem. Policisti, ki po opremi spominjajo na vojake, in pripadniki narodne garde so preganjali demonstrante kot alkaidovce ali islamske džihadiste. Zahteve ljudi po zmanjšanju policijskih pooblastil (beri dovoljenja za nekaznovano nasilje) so bile (u)slišane le v mestih in zveznih državah, kjer vladajo demokrati. Na zvezni ravni z vrhom v Beli hiši jih niso hoteli slišati, kaj šele razumeti. Prisegajo na doktrino zakon in red (Law and Order), kar v prevodu pomeni še več pooblastil policistom.
Ljudstvo ni bilo uslišano. Morda bo upor megazvezdnikov vsaj malo pomagal.