Medtem ko se graška Magna v hoški tovarni, v kateri je doslej zaposlila 145 ljudi, pripravlja na poskusno proizvodnjo v začetku prihodnjega leta, čaka še na izdajo okoljevarstvenega dovoljenja. Okoli 110 zaposlenih že redno dela v Hočah, 35 pa jih je še na usposabljanju v matični tovarni v Gradcu.
110 zaposlenih redno dela v Hočah, 35 pa jih je še na usposabljanju v Gradcu
Zaposlovali bodo v proizvodnji, logistiki in informatiki
"Do pričetka poskusne proizvodnje bomo zaposlovali še v proizvodnji, logistiki in informatiki. Tudi glede števila zaposlenih bomo v celoti spoštovali pogodbene zaveze v odnosu do Vlade Republike Slovenije," na vprašanje, kdaj bodo zaposlili za prvo fazo obljubljeno število 404 ljudi, odgovarjajo iz Magne. Ta čas iščejo še okoli 50 kadrov različnih profilov, tako da se bodo približali številki 200. Po pogodbi z državo je skrajni rok za zaposlitev še 200 ljudi leto 2022. Zagon poskusne proizvodnje načrtujejo v začetku prihodnjega leta, redno proizvodnjo pa v prvem četrtletju. "Proizvodnjo, ki bo predvidoma potekala le ob delavnikih, bomo pričeli z enoizmenskim delom," pojasnjujejo v Magni.
Še prej morajo pridobiti okoljevarstveno dovoljenje, počakati na njegovo pravnomočnost in zaprositi za uporabo dovoljenje, brez katerega ne morejo zagnati lakirniških strojev. "Izpolnili smo vse zahteve slovenske zakonodaje, prav tako pričakovanja različnih zainteresiranih javnosti, zato menimo, da bi lahko bil postopek izdaje okoljevarstvenega dovoljenja v zaključni fazi," so optimistični v Magni.
Situacija v avtomobilski industriji je sicer manj optimistična, neuradno je celo slišati, da naročniki zaradi ohlajanja gospodarstva in padca povpraševanja po avtomobilih z notranjim izgorevanjem naročil naj ne bi potrjevali po predvideni dinamiki. "Magna ponuja partnerjem v avtomobilski industriji široko paleto storitev. Veliko vlagamo na področju inovacij in razvoja, elektrifikacije, avtonomne vožnje, varnosti ..., zato bomo svojo tržno pozicijo tudi v prihodnje krepili," odgovarjajo v podjetju.
Nekaj dodatnih vprašanj o zaščitnih ukrepih glede varovanje podtalnice in vodonosnika
Aktivna skupina za monitoring
V petek se je sestala tudi petčlanska komisija za monitoring, ki so jo sestavljali okoljski menedžer iz graške Magne Damjan Ozmec, župan občine Hoče - Slivnica Marko Soršak, predstavnik Univerze v Mariboru Alojz Križman, predstavnik gasilcev Gregor Frangež (PGD Bohova) ter Tomaž Ogrin (Alpe Adria Green). Komisija se je sestala šestič, minuli petek pa so zasedali tri ure. Kot je povedal Soršak, jim je Magna predstavila odgovore na vprašanja zainteresiranih, ki sodelujejo v postopku pridobivanja okoljevarstvenega dovoljenja, in sicer Občine Miklavž na Dravskem polju, Zveze ekoloških gibanj Slovenije in Regionalnega okoljskega združenja okoljevarstvenikov. Poleg tega so predstavili rezultate monitoringa zemljine, vode, zraka in hrupa na območju. Magna je v času gradnje vzorčila okoli petdeset parametrov, vsi so nižji od napovedanih, prav tako so nižji od tistih, ki jih predpisuje slovenska zakonodaja, je še povedal Soršak. Na vprašanje, ali so naleteli na kak problematičen parameter, je odgovoril, da ne.
Po BMW Z4 še Toyota supra?
Novembra so s proizvodne linije tovarne Magna Steyr zapeljali prvi avtomobili BMW Z4 nove generacije. V Gradcu bodo zanje izdelovali tudi motorje (bencinski štiri- in šestvaljni turbo motor). Glede na to, da so za prihodnje leto napovedali proizvodnjo še enega avtomobila, nas je zanimalo, ali gre za toyoto supro, s katero si oba športna avtomobila delita podvozje, a v Magni do naročnikove napovedi pričetka proizvodnje tega ne komentirajo. Magna Steyr za BMW izdeluje tudi novo generacijo serije 5.