Po srečanju z večino direktorjev zdravstvenih domov po Sloveniji je minister za zdravje Samo Fakin na novinarski konferenci vztrajal, da je potrebno govoriti predvsem o tem, da so družinski zdravniki zelo različno obremenjeni. Pomanjkanje zdravnikov bi rešil s prenovo plačnega sistema, ki bi bolje odražal "dejansko obremenjenost zdravnikov", tudi tako da bi različne skupine pacientov, ki jih ima posamezni družinski zdravnik, različno "obtežil". Dvakrat je tudi ponovil, da se 78 zdravnikov z več kot 2200 opredeljenimi pacienti ne pritožuje.
Prepoznati prehlad, predpisati lekadol
Na ZZZS tudi pojasnjujejo, da lahko pride do odklanjanja novih pacientov zgolj ob dveh izpolnjenih pogojih – če pride do 10-odstotnega preseganja nacionalnega povprečja opredeljenih pacientov pri družinskemu zdravniku ter če so bile v okviru zdravstvenega doma izvedene vse aktivnosti za dopolnitev kadrovskih zmogljivosti – te pa obsegajo po interpretaciji ZZZS tudi morebitno angažiranje že upokojenih družinskih zdravnikov. "Glavarinski količnik je bil v lanskem letu v povprečju na enega družinskega zdravnika tudi 2383," je pojasnil Marjan Sušelj, da prihaja ponekod do preobremenjenih zdravnikov, ponekod pa naj bi bilo pacientov tako malo, da "zdravnik težko zasluži plačo".
Potrebujemo 573 zdravnikov več, ne 183 manj
Ob novinarski konferenci na ministrstvu za zdravje so v sindikatu zdravnikov družinske medicine Praktik.um opozorili, da na ministrstvu na sestanku ni bilo ne delavcev v primarnem zdravstvu niti pacientov. Opozarjajo, da se je povečala zahtevnost diagnoz, medtem ko se zmanjšuje število specializantk in specializantov družinske medicine. Lani je ostalo 16 razpisov za nove time družinske medicine nezasedenih, 8 zdravnikov in zdravnic je lani specializacije vrnilo. V sindikatu opozarjajo na pomen dolgoročnih projekcij: ocenjujejo, da bomo ob sedanjih trendih imeli leta 2027 183 specialistov družinske medicine manj kot danes, čeprav bi jih morali imeti, če bi želeli izpolniti ciljne normative 573 več.