Prodaja NLB: Koliko si bo povrnila država

Uroš Esih STA
26.10.2018 17:32

Cenovni razpon za delnico NLB je med 51,50 in 66 evri. V primeru prodaje treh četrtin banke in srednje vrednosti cenovnega razpona se lahko država nadeja okoli 880 milijonov evrov.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Državna pomoč NLB je konec leta 2013 znašala 1,56 milijarde evrov.
Robert Balen

Z objavo prospekta se je uradno začela prodaja delnic po metodi prve izdaje delnic (IPO) Nove Ljubljanske banke (NLB). Država, ki prodaja najmanj 50 odstotkov plus eno delnico in največ 75 odstotkov minus eno delnico, bo malim vlagateljem ponudila 10 odstotkov delnic, preostanek pa institucionalnim vlagateljem. Cenovni razpon, v katerem se bo gibala končna cena za delnico NLB, je postavljen pri 51,50 in 66 evrih, kar predstavlja od 68 do 88 odstotkov knjigovodske vrednosti NLB, ki je konec junija dosegla 75,40 evra.

Mesec: Cenovni razpon škandalozno nizek

Država bi v primeru prodaje polovice delnic NLB in srednje vrednosti cenovnega razpona iztržila okoli 588 milijonov evrov, v primeru prodaje treh četrtin banke in srednje vrednosti cenovnega razpona pa okoli 881 milijonov evrov. Knjiga naročil se bo odprla v ponedeljek, 29. oktobra, in bo odprta do 8. novembra. Do 7. novembra bo odprta za izkaz interesa za nakup delnic NLB fizičnih oseb, zadnji dan pa za institucionalne vlagatelje. Delnice naj bi na Ljubljanski in Londonski borzi začele kotirati 14. novembra, prodajo delnic pa organizirata Deutsche Bank in JP Morgan.
Država mora skladno z že drugič spremenjenimi zavezami, ki jih je dala Evropski komisiji v zameno za sanacijo NLB ob koncu 2013, letos prodati vsaj 50 odstotkov in delnico največje banke v državi, preostanek pa do konca prihodnjega leta. Po prvotnih zavezah bi morala banko sicer prodati do konca 2017.

Koalicija se sklicuje na spoštovanje zavez

"Ne bom komentiral. Ker se mi zdi neodgovorno, da bi politiki komentirali ceno delnice. Dodatne škode državi pa ne mislim delati," je bil zadržan vodja poslanske skupine SD Matjaž Han. Njegova strankarska kolega, Uroš Jaušovec in Jan Škoberne, sta bila v svojih reakcijah na twitterju bistveno bolj ostra. "Na SDH se jim je odpeljalo. Vlada bi morala takoj zamenjati celoten nadzorni svet, ta pa upravo SDH," meni Jaušovec, Škoberne pa je glede objavljenega razpona cene za NLB retorično vprašal, ali Slovenija "prodaja ali šenkuje" svojo največjo banko.
"V SMC vidimo prodajni postopek NLB kot epilog izpolnitve zavez Evropski komisiji, ki jih je dala vlada Alenke Bratušek v zameno za takratno državno pomoč. Slovenija te zaveze mora spoštovati, se je pa vlada Mira Cerarja z Evropsko komisijo pogajala, da bi NLB prodajala na način, ki bi bil najboljši za slovenske davkoplačevalce. To mora biti glavni cilj tudi zdaj," so sporočili iz SMC.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta