Nekdanji dekan Ekonomske fakultete Univerze v Ljubljani dr. Dušan Mramor, sedanja dekanja dr. Metka Tekavčič ter nekdanji prodekanji dr. Mojca Indihar Štemberger in dr. Polona Domadenik se bodo morali zagovarjati na sodišču zaradi očitane zlorabe uradnega položaja v aferi z dodatki za stalno pripravljenost. Profesorjem grozi za očitano kaznivo dejanje kazen zapora do enega leta, zaradi morebitne pridobitve premoženjske koristi pa še od treh mesecev do petih let zapora. Danes poteka na ljubljanskem okrožnem sodišču predobravnavni narok, ki ga vodi sodnik Tomaž Bromše.
Kršitve na devetih fakultetah
Pred tremi leti so inšpektorji inšpektorata za javni sektor opravili nadzor nad poslovanjem enajstih fakultet in pri devetih – izjema sta bili le medicinska in veterinarska fakulteta – odkrili nepravilnosti. Fakultete, ki so grešile, so svojim zaposlenim neupravičeno izplačevale dodatek za stalno pripravljenost. Na ekonomski fakulteti, fakulteti za družbene vede, fakulteti za elektrotehniko, za gradbeništvo in geodezijo, za matematiko in fiziko, za računalništvo in informatiko, za socialno delo, za šport in filozofski fakulteti so med letoma 2012 in 2014 tako dekanom, prodekanom, tajnikom in strokovno tehničnim delavcem izplačali za dobrih 770 tisoč evrov bruto dodatka.
Rekorderka ekonomska fakulteta
Po višini izplačanega dodatka je izstopala ekonomska fakulteta. Dodatek je prejelo 60 zaposlenih, 16 profesorjev celo vsak mesec. Med njimi sta bila v času izbruha afere tudi finančni minister dr. Dušan Mramor - pod njegovim vodstvom je fakulteta celo sprejela pravilnik za izplačevanje stalne pripravljenosti - ter ministrica za izobraževanje, znanost in šport dr. Maja Makovec Brenčič. Oba sta prejeti dodatek v celoti vrnila, Mramor dobrih 23 evrskih tisočakov, Makovec Brenčičeva pa dobrih 17 tisoč.
780
tisoč evrov mora Univerza v Ljubljani vrniti državi zaradi neupravičeno izplačanih dodatkov.
Univerza še vedno noče vrniti denarja
Zaposleni na ekonomski fakulteti niso edini, ki jim bodo sodili, konec novembra je bilo vloženih še šest novih obtožnic, med njimi domnevno proti dekanu fakultete za gradbeništvo in geodezijo ter nekdanji dekanji fakultete za socialno delo.
Pritiski na ministrstvo in novinarje
Novinarka Tina Kristan, ki je prva objavila zgodbo o izplačevanju dodatkov, danes pravi: "Če so nekateri pričakovali moder odziv večine vodstev fakultet in slovenske najstarejše univerze z željo po hitri odpravi nezakonitosti, tudi zato, da pokažejo svojo etičnost in odgovornost, so se močno zmotili. Določeni vpleteni, prednjači vodstvo ekonomske fakultete, so na različne možne načine - tudi s pritiski na ministrstvo, da ne bi zahtevalo vračila denarja v proračun, in na nekatere medije, da o tem ne bi več poročali - poskušali ustaviti preiskovanje te zgodbe. Neuspešno. Zato je to že zdaj pomembna mala zmaga za družbo." Tudi sama je zaradi poročanja imela težave. Pred tedni je pripravljala prispevek o tem, kako uspešna je Slovenija pri črpanju evropskih sredstev: "Zato sem za kratek pogovor prosila profesorja na ekonomski fakulteti. Do pogovora ni prišlo. Neuradno smo izvedeli, da zaradi mojih prispevkov. Ali drugače: ker kritično poročam tudi o njih."