Protestirali so tudi v obeh enotah Doma dr. Jožeta Potrča Poljčane, v Poljčanah in Slovenski Bistrici, od koder je pred dnevi na naslova resornih ministrov romalo tudi protestno pismo. Zaposleni so tokrat - kot njihovi kolego po Sloveniji - opozorili na neodgovorno in nesprejemljivo politiko in odnos države do stanovalcev, zaposlenih in domov kot socialnovarstvenih zavodov. Iva Soršak, direktorica Doma dr. Jožeta Potrča Poljčane, je dejala, da so koronakrizo dočakali kadrovsko podhranjeni. "Prav tako nismo usposobljeni niti sposobni skrbeti za stanovalce, ki bi oboleli. Temeljito smo morali reorganizirati delo v domu, naši zaposleni so zaradi preprečevanja okužbe dobili številne dodatne naloge. Pripravili smo posebne prostore, v katere bi nameščali stanovalce z okužbo, situacija pa nas že zelo izčrpava, vsi nas imajo za največja možna žarišča okužbe s koronavirusom. Dobivamo dekrete, ki jih moramo brezpogojno izpolnjevati, pa tega preprosto ne moremo in ne zmoremo." Tudi stanovalci so pripravljeni protestirati, a so se po besedah Soršakove na Skupnosti socialnih zavodov dogovorili, da jih v protest ne bodo vključili, saj bi jim zaradi tega lahko kdo hitro očital zlorabo ali nepoštene namene.
"Domovi niso bolnišnice"
Tudi mariborski domovi za starejše so se pridružili protestom. Pred Domom Danice Vogrinec v Čufarjevi ulici so predstavniki vseh treh enot na Pobrežju, upoštevajoč varnostno razdaljo, naredili protestni špalir. "Zaploskali smo tudi stanovalcem, ki so nas spodbujali z balkonov," pravi direktor Marko Slavič. V domu že vrsto let opozarjajo na kadrovsko podhranjenost. Veliko zaposlenih - seveda v maskah in na varnostni razdalji - se je udeležilo protesta tudi pred Domom starejših občanov Tezno. Direktorica Jasna Cajnko opozarja, da bi "po sedmih tednih že lahko bila postavljena strategija in podana navodila skrbi za starostnike, če ne drugače, bi se lahko zgledovali po nekaterih sosednjih državah, ker se je pokazalo, da je edina zaščita zdravih stanovalcev to, da se bolnega stanovalca namesti v varno okolje, kjer mu je omogočeno pravilno zdravljenje in preživljanje te okužbe." Tudi v Domu pod gorco najbolj opozarjajo na to, pravi direktor Gregor Žigon, da domovi niso negovalne bolnišnice in zato "bi se nam zdelo prav, da so okuženi stanovalci v bolnišnici, vse dokler niso negativni". V Sončnem domu so se solidarnostno zbrali na odmoru znotraj doma; prizadevanja skupnosti podpirajo, četudi imajo glede nekaterih stališč drugačno mnenje, pravi Sanda Gavranovič iz družbe Senecura.
Tudi v Ljutomeru in Rakičanu v Šmarju dezinfekcija
V Rakičanu so na protestu zaploskali vsem, ki skrbijo za stanovalce v domovih. Tudi sebi. "Zdaj vemo, koliko denarja se je naenkrat našlo za protikoronske ukrepe, medtem ko za uveljavitev zakona o dolgotrajni oskrbi denarja ni bilo," je dejala vodja pomoči družinam na domu Nada Hercan. Protestu so se pridružili tudi zaposleni v prizadetem Domu starejših občanov Ljutomer, kjer so prebrali peticijo, medtem ko ga niso pripravili v šmarskem domu upokojencev, ki se sooča z največjim številom okuženih v domovih tako med varovanci in zaposlenimi. Protest sicer podpirajo, a kot je sporočila direktorica doma Gordana Drimel, je prav v tem času v domu ponovno potekal postopek dezinfekcije s hladnim zamegljevanjem. Prav sedaj po navodilih epidemiologa zdrave stanovalce že premeščajo nazaj v njihove sobe. Pet njihovih stanovalcev je trenutno še na zdravljenju v bolnišnici Celje. Tudi v celjskem domu so se zbrali v parku pred domom.
Možnost negovalne bolnišnice
Minister za delo Janez Cigler Kralj skupaj z ministrom za zdravje Tomažem Gantarjem išče najboljše odgovore za reševanje žarišč okužb s covidom-19 v domovih za starejše, odgovarja kritikom. "Skupaj z Gantarjem močno poudarjava, da bi vsak, ki bi to potreboval, dobil bolnišnično oskrbo," je poudaril. Zato se tudi išče možnost, da se nekatere stanovalce s potrjeno okužbe preseli v negovalne bolnišnice. Z direktorji domov za starejše so pričeli izvajati tudi videokonference.