Prvi pomilostitvi: Bivši predsednik končal, predsednica republike pa začela z ukrajinskim državljanom

Vanessa Čokl Vanessa Čokl
28.03.2023 15:57

Po treh mesecih v predsedniški palači je predsednica republike Nataša Pirc Musar podpisala svoja prva ukaza o pomilostitvi, kar je akt milosti, pridržan šefu države, ki ga za to pooblašča slovenska ustava.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Predsednica republike Nataša Pirc Musar je podpisala prvi pomilostitvi v svojem še kratkem mandatu. 
Robert Balen

"Predsednica republike je podpisala ukaz o pomilostitvi dveh zapornikov. V prvem primeru se je predsednica za pomilostitev odločila na podlagi ocene komisije za pomilostitve, da je bila obsojencu izrečena pretirana kazen. V drugem primeru pa je predsednica odločitev sprejela na podlagi opozorila člana komisije za pomilostitve o strokovno vprašljivem zviševanju predpisanih kazenskih sankcij v primerih storitve kaznivega dejanja prepovedanega prehajanja meje. Te so se namreč od leta 1994, ko so bile za ta kazniva dejanja predpisane kazni zapora v razponu od meseca dni do treh let, zvišale tako, da so sedaj najvišje predpisane kazni za to kaznivo dejanje predpisane v višini kot na primer za kaznivo dejanje uboja," so na vprašanje Večera odgovorili v uradu predsednice Nataše Pirc Musar.

Ukrajinec bo pomagal domovini v vojni 

Robert Balen

Predsednica republike je pomilostila v Žuravlivki v Ukrajini leta 1976 rojenega Valeriija Arakcheieva, ki mu zato ne bo treba odslužiti preostanka zaporne kazni zaradi - po dostopnih podatkih - kaznivega dejanja prepovedanega prehajanja meje ali ozemlja oziroma tihotapljenja ljudi. Obsojen je bil na tri leta in šest mesecev zapora, denarno kazen in izgon iz države za tri leta. Žurnal24 je navedel še dodatno pojasnilo urada predsednice v tem primeru: da bo s pomilostitvijo Ukrajinec lahko pomagal svoji domovini, kar je bilo izraženo v želji za pomilostitev. Nemanji Kuzmanoviću (1989) iz Čačka v Republiki Srbiji pa je predsedničina pomilostitev zaporno kazen za istovrstno kaznivo dejanje (obsodba pred ptujskim okrožnim sodiščem) znižala za šest mesecev. Obsojen je bil na leto in deset mesecev zapora, 500 evrov globe ter izgon iz države za dve leti, je prvi objavil Žurnal24. 

Kdo predsednici svetuje pri aktu milosti?

Pri odločitvi o pomilostitvah šefu republike pomaga komisija, če se jo odloči imenovati. Nataša Pirc Musar jo je imenovala in člani so strokovnjakinja za človekove pravice Nataša Posel, upokojeni vrhovni sodnik Mile Dolenc in kriminolog Dragan Petrovec. Argumentacija komisije o prestrogem dvigu kazenske sankcije pa bo gotovo še tema kake razprave.    

Zakon o pomilostitvi predvideva dve možnosti: ali da se določeni osebi odpusti kazenski pregon ali popolnoma ali delno odpusti izvršitev kazni, izrečena kazen spremeni v milejšo ali v pogojno obsodbo ali obsodba izbriše. Druga možnost je odprava ali skrajšanje trajanja pravnih posledic obsodbe, določenih v zakonih Republike Slovenije.

Največ pomilostitev je opravil prvi predsednik Milan Kučan - v desetih letih 200. Janez Drnovšek je ugodil 99 prošnjam, Danilo Türk devetnajstim. Borut Pahor je v desetih letih predsedniškega mandata pomilostil osmerico. Zadnja njegova pomilostitev je iz decembra lani, prav pred odhodom iz predsedniške palače: Ukrajinki Aloni Nikitni je s pomilostitvijo odpustil izvršitev stranske kazni izgona tujca iz države. Obsodbo je izreklo murskosoboško okrožno sodišče, potem pa odločalo še mariborsko višje sodišče.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta