Raje brskajo za cenejšimi čevlji in oblekami

Tomaž Ranc Tomaž Ranc
29.10.2018 15:39

Arhitekt Borut Bončina, dolga leta občinski urbanist v občini Prevalje, sedaj pa v občini Mežica: "V tridesetih letih opažam, da vsaj ena meja s sosedi ni urejena"

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
"Nepremičninske podatke ali podatke, vezane na geodetsko upravo, urejamo običajno šele pri dedovanju ali prerazporejanju (npr. pri ločitvah)," ugotavlja arhitekt Borut Bončina.
Andrej Petelinšek

Kaj po vaših izkušnjah pomeni, da se bodo bistveni podatki o nepremičninah po 22. novembru lahko spreminjali le s posebnim elaboratom? Kaj bo to pomenilo za ljudi in kaj pričakujete od te ureditve?
"Ljudje svoje podatke navadno urejamo le takrat, ko nam potečejo neka dovoljenja ali iz njih izhajajoče pravice. Nepremičninske podatke ali podatke, vezane na geodetsko upravo, urejamo običajno šele pri dedovanju ali prerazporejanju (npr. pri ločitvah). Ob skoraj slehernem projektu v zadnjih treh desetletjih sem opazil, da ni bila urejena vsaj ena meja s sosedi ali pa niso bila vrisana stavbišča, čeprav je od zidave poteklo že vrsto let. Dandanes tehnologija omogoča marsikaj na zelo neopazen, skoraj bi rekel neinvaziven način, katerega posledica pa so politične nevihte in nejevolja nas državljanov ... Kot da bi bilo prinašanje države naokoli ljudski hobi, a v bistvu zlorabljamo sami sebe."
Kaj menite, da se bo dogajalo po tem roku? Ljudje bodo verjetno uvideli, da morajo zdaj storitev elaborata plačati. Mislite, da to sploh vedo? To lahko marsikoga udari po žepu.
"Ljudje smo pač usmerjeni po liniji najmanjšega odpora in odreagiramo samo, če nas kaj zdraži ali vznemiri. In vsi dosedanji postopki so bili v bistvu lovljenje lastnega repa in izgovarjanje vseh, laične in strokovne javnosti, da ni podatkov. Ampak podatki o nepremičninah v bistvu so oziroma obstajajo in so jih informatiki lepo na roko zložili skupaj. Eden takih primerov je Prostorski informacijski sistem, ki je in bo brezplačen in prosto dostopen in v katerem so zbrani vsi podatki o prostorskih izvedbenih aktih v Sloveniji. Prostorska in gradbena zakonodaja sta tudi kar lepo zloženi skupaj, in sicer ponujata prehodno obdobje do sredine leta 2021, ko pa se bodo vsi tozadevni postopki izvajali elektronsko in s poenotenimi obrazci - to pa pomeni, da bodo posamezni podatki umeščeni v ustrezno podatkovno polje popolnoma avtomatsko.
Za zdaj, se pravi do 22. novembra, to ne stane nič, zgolj trud, da se logiramo na ustrezno spletno stran in pogledamo naše podatke in po potrebi predlagamo korekcijo. Seveda pa ta 'dolgočasnost' ne more konkurirati facebooku ali instagramu ali čemu podobnemu …"
In koliko pravzaprav ta elaborat stane?
"Cena elaborata stavbe v kataster stavb, kolikor vem, ni pod 500 evrov za zelo preproste primere. Ob tem pomislim, koliko časa ljudje preživijo na spletu in iščejo npr. za par evrov cenejša oblačila ali obutev. Ampak to je že druga zgodba."

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta