Razgalili pare, ki so sklenili predporočno pogodbo

Tanja Fajnik Milakovič Tanja Fajnik Milakovič
18.07.2019 18:50

Gre za zelo osebno odločitev, zato in marsikomu ni všeč, da lahko domala vsak pogleda v register notarske zbornice, kdo je podpisal pogodbo o razdelitvi premoženja, ki jo omogoča spremenjen družinski zakonik.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Tudi zgolj radovednim so doslej dostopni podatki podpisnikov pogodbe.
Sašo Bizjak

Po novem se lahko partnerja že pred poroko, če tako želita, dogovorita, kako si bosta razdelila premoženje ob morebitnem razhodu. Pogodbo podpišeta pri notarju. Čeprav se je v laični javnosti prijel izraz predporočna pogodba, ta ni točen, pojasnjuje dr. Suzana Kraljić, izredna profesorica na Pravni fakulteti Univerze v Mariboru. Termina predporočna pogodba v novem družinskem zakoniku namreč ni, poleg tega je zavajajoč, saj se za podpis takšne pogodbe lahko odločijo tudi zakonska ali zunajzakonska partnerja pa tudi partnerja v partnerski zvezi, ki živita skupaj že več let.

Pogodbo podpisalo 36 parov

Predporočno pogodbo ali natančneje pogodbo o ureditvi premoženjskopravnega razmerja, ki lahko povsem po želji obeh partnerjev na novo določi delitev skupnega in tudi posebnega premoženja med njima, je do zdaj v Sloveniji podpisalo 36 parov. Register pogodb vodi notrarska zbornica. In, zanimivo, imena podpisnikov so javno objavljena. Poleg imen so v registru javno dostopni tudi podatki o naslovu podpisnikov, datumu sklenitve pogodbe in ime notarja, ki hrani pogodbo.

Da bi se ob morebitni razvezi izognili sodiščču, je mogoče premoženjskopravna razmerja urediti že prej.
Janko Rath

(Ne)sorazmeren poseg v zasebnost

A vendarle, tudi če javna objava imen in naslovov podpisnikov ni zakonsko sporna, povedano drugače, je zakonsko "pokrita", mar to ni vendarle nesorazmeren poseg v zasebnost? "Če je bil smisel te javne objave predvsem varstvo tretjih posameznikov, ki vstopajo v poslovne odnose z zakoncema, se obenem še toliko bolj utemeljeno postavlja vprašanje o smiselnosti in utemeljenosti tega posega v zasebnost zakoncev, ker ta isti člen določa, da sama javnost podatka o tem, da obstaja pogodba o ureditvi premoženjskopravnih razmerij, ne izključuje splošnih pravil o zaupanju v zemljiško knjigo in o domnevi lastninske pravice, ki jih določata zakon, ki ureja stvarnopravna razmerja, in zakon, ki ureja zemljiško knjigo. Zaradi varnosti pravnega prometa bi zato bilo bolj smiselno, da bi bila nivojska dostopnost do določenih relevantnih podatkov denimo glede statusa konkretne nepremičnine, na voljo tistim posameznikom, ki stopajo v pravno-poslovne odnose z zakoncema, ne pa splošna javna objava dejstva sklenjene zakonske zveze in samega obstoja te pogodbe," pravi informacijska pooblaščenka Mojca Prelesnik.

Na ministrstvu že o spremembah

O tem, da bi dostop do teh javno objavljenih podatkov v registru notarske zbornice vendarle kazalo omejiti, denimo tako kot dostop do podatkov v registru oporok z uporabo veljavnega kvalificiranega digitalnega potrdila, razmišljajo zdaj tudi na ministrstvu za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti, ki je družinski zakonik pripravilo in predlagalo.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta