Raziskava: Slovenci najbolj zaupamo gasilcem, opozicijske stranke na dnu

M.R.
10.01.2019 15:37

Slovenci smo dobre pol leta po parlamentarnih volitvah približno tako srečni in optimistični, kot smo bili pred volitvami. Je pa zadovoljstvo državljanov precej višje, kot je bilo decembra 2012, ko je državo že dobro izčrpala gospodarska kriza.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Andrej Petelinšek

Družba Valicon je konec lanskega leta opravila javnomnenjsko raziskavo Ogledalo Slovenije o zadovoljstvu državljanov s splošnim stanjem v državi, o pričakovanjih in oceni osebne sreče ter osebnega razpoloženja glede prihodnosti. V tokratni raziskavi je sodeloval 1001 prebivalec Slovenije. Podatke je nato primerjala z raziskavo, ki je bila opravljena konec leta 2012, v kateri je sodelovalo 1733 ljudi. 
Več kot 60 odstotkov sodelujočih je dejalo, da so osebno srečni ne glede na aktualna dogajanja. Dobrih 9 odstotkov jih je celo dejalo, da so zelo srečni. Slaba četrtina ni srečna, sploh pa ni srečnih le slabih 5 odstotkov vprašanih. 
Bolj optimistično v prihodnost zre dobrih 43 odstotkov sodelujočih, dobrih 18 odstotkov je glede prihodnosti pesimističnih, slabih 39 odstotkov pa jih ni niti optimističnih niti pesimističnih. 
{twitter}https://twitter.com/VALICONGROUP/status/1083342281472704514{/twitter}
S splošnim stanjem v Sloveniji ni zadovoljnih slabih 45 odstotkov ljudi. Od tega jih je 14,4 odstotka dejalo, da sploh niso zadovoljni, slabih 30 odstotkov pa da niso zadovoljni. Na drugi strani jih je s splošnim stanjem zadovoljnih 26,8 odstotka sodelujočih, le 1,6 odstotka pa jih je zelo zadovoljnih. Ostalih 27,7 odstotka jih je dejalo, da niso ne zadovoljni ne nezadovoljni. 
Podoben rezultat se kaže tudi pri vprašanju, ali gre stanje v državi na bolje. Le dobra petina jih je menilo, da gre na bolje, kar je precej več, kot pred šestimi leti, ko je bilo le 5 odstotkov tako mislečih. Da se stanje ne spreminja jih meni 40 odstotkov, da gre na slabše pa jih meni slabih 40 odstotkov. 

Najvišje zaupanje v delo gasilcev

Med zaupanjem v institucije se je najbolj povečalo zaupanje v delo županov. Kar 44 odstotnih točk višje je zaupanje v župane, a ljudje imajo o njihovem delu še vedno bolj negativno mnenje. Za 34 odstotnih točk se je povečalo zaupanje v velika slovenska podjetja in za 33 odstotnih točk je višje zaupanje v banke. 
Zanimiv je tudi podatek, da je vladi zaupanje naraslo in to za 19 odstotnih točk. Kljub temu je še vedno zelo negativno. Zaupanje v stranke vladne koalicije je naraslo za 9 odstotnih točk, v opozicijske stranke pa je padlo za 4 odstotne točke. Prav opozicijske stranke so institucija, ki ima najnižjo mero zaupanja v državi. Razlika z vladnimi strankami pa znaša zgolj 6 odstotnih točk. 
Od konca leta 2012 pa do konca lanskega leta je najbolj padlo zaupanje v medije. 19 odstotnih točk nižje je zaupanje v medije, v primerjavi s podatkih izpred dobrih šestih let. Močno je upadlo tudi zaupanje v zdravstvo (-15 odstotnih točk), šolstvo (-14 odstotnih točk) in tuja velika podjetja (-12 odstotnih točk). 
Med poklici ljudje najbolj zaupajo gasilcem. Skoraj vsi (93 odstotkov vprašanih) namreč zaupajo ljudem, ki so zaposleni v tem poklicu. Na drugem mestu je zaupanje v delo medicinskih sester, na tretjem pa delo znanstvenikov. Pozitivno mnenje o delu učiteljev ima le dobra tretjina vprašanih, nekaj podobnega velja tudi za delo policistov. A zaupanje v delo policistov je v zadnjem času kar precej naraslo, za skoraj petino. Višje je tudi zaupanje v delo sodnikov, direktorjev in sindikalistov.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta