Raziskava: Travmatični dogodki v ranem obdobju imajo lahko negativne posledice v odraslem življenju

Tina Recek Tina Recek
11.06.2020 06:15

Pod prvo raziskavo v Sloveniji o obremenjujočih izkušnjah v otroštvu, njihovi povezanosti s funkcioniranjem in kakovostjo življenja v odraslosti sta podpisani Fakulteta za družbene vede Univerze v Ljubljani in Nacionalni inštitut za javno zdravje

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Namesto trde roke naj bo otrok deležen toplih besed.
Sašo Bizjak

Otroci so naša prihodnost, in kako bomo z njimi delali, se bo poznalo čez dvajset, trideset let, ko bodo oni z nami delali," je dejala Tina Bergant z ministrstva za zdravje v uvodnem govoru pred včerajšnjo predstavitvijo rezultatov prve raziskave v Sloveniji o obremenjujočih izkušnjah v otroštvu, njihovi povezanosti s funkcioniranjem in kakovostjo življenja v odraslosti. Pod njo sta podpisani Fakulteta za družbene vede Univerze v Ljubljani in Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ). Kot je dejala vodja raziskave Metka Kuhar, gre za eno izmed najbolj obsežnih raziskav pri nas, saj je vključila skoraj pet tisoč udeležencev spletne ankete, starih od 18 do 75 let, ki so jih spraševali o obremenjujočih izkušnjah oziroma travmatičnih dogodkih. Med slednje sodijo psihično, fizično, spolno nasilje oziroma zloraba, psihično in materialno zanemarjanje, nasilje med odraslimi člani gospodinjstva, zasvojenost ali duševne težave, kriminalno dejanje članov gospodinjstva ter ločitev staršev oziroma prekinitev stika med otrokom in starši zaradi smrti starša, zapustitve in podobno.

Toksični stres

Kuharjeva je še izpostavila, da gre pri obremenjujočih izkušnjah v otroštvu običajno za obsežen, ponavljajoč se, dolgotrajen stres. Raziskovalci govorijo o toksičnem stresu, ki ima neposredne in dolgoročne fiziološke in psihične učinke, posebej če tak stres doživljajo otroci, ki še nimajo povsem razvitih možganov in drugih delov živčnega sistema.

Manjše zadovoljstvo

In kako pogosto "težke nahrbtnike nosimo iz otroštva"? Gaja Zager Kocjan je dejala, da je večina (76 odstotkov) anketiranih v otroštvu doživela vsaj eno obremenjujočo izkušnjo od desetih. Največ udeležencev je poročalo o čustvenem (56 odstotkov) in fizičnem (43 odstotkov) nasilju odraslih članov gospodinjstva nad njimi. Skoraj tretjina je poročala o štirih ali več obremenjujočih izkušnjah, slaba petina o duševni motnji člana gospodinjstva, najnižja pa sta bila odstotka glede spolne zlorabe in kriminalnega dejanja člana gospodinjstva - šest odstotkov je navajalo spolno zlorabo, trije odstotki anketiranih pa kriminalno dejanje. Raziskava je pokazala tudi, da več kot imajo posamezniki obremenjujočih izkušenj v otroštvu, manjše je njihovo zadovoljstvo z življenjem.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta