Razkrivamo vsebino navodil NIJZ: Kako bo na maturi ... uporabljajo naj se učilnice z umivalnikom

DR
05.05.2020 20:30

Neuradno smo pridobili dokument z navodili oziroma higienskimi priporočili Nacionalnega inštituta za javno zdravje za priprave na maturo, izvedbo mature in bivanje v dijaškem domu v tem času.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Andrej Petelinšek

Poleg splošnih higienskih priporočil (rednega umivanja rok, medsebojne razdalje, nezadrževanja v večjih skupinah ...) je navedeno, da rizične skupine dijakov s pripadajočimi boleznimi pouk nadaljujejo od doma, tisti, ki bodo šole obiskovali, pa bodo morali poskrbeti za ustrezne varovalne ukrepe ob stikih z družinskimi člani, zlasti z bolj izpostavljenimi, denimo starejšimi.
Za dijake svetujejo uporabo obraznih mask, za zaščito osebja svetujejo uporabo zaščitnih ali obraznih mask, odvisno od delovnega mesta. V dokumentu še ni dorečeno, ali bodo morali dijaki oddajati dnevna potrdila, da so zdravi, ali pa jim bodo merili temperaturo. Prav tako še ni jasno, ali bo v vsaki učilnici na voljo paket obraznih mask, sicer pa NIJZ priporoča, da se uporabljajo le učilnice, ki imajo umivalnike. Ti naj bodo opremljeni z milom in z zaprtim košem za odpadke.
V šolah bodo nameščene talne označbe, pouk bo le v večjih razredih, s priporočljivim številom dijakov v razredu od osem do deset. Za vstop v šole bodo za izogibanje gneči po potrebi pripravljeni posebni časovni intervali. Dijakom ni dovoljeno zadrževanje v skupnih prostorih, na hodnikih, stopniščih, v sanitarijah, na dvorišču pred šolo.
Učilnic ne zapuščajo niti med odmori: hrano in pijačo za malico prinašajo od doma, pred tem je treba mize razkužiti in očistiti z brisačami za enkratno uporabo. Ko učitelj zapusti prostor, ga pri nadzoru nadomešča drugi odrasli, ki skrbi za red in ukrepe. V učilnicah (in zbornicah, kjer so učitelji) mora biti upoštevana varnostna razdalja od 1,5 do 2 metra.
Odsvetovana je uporaba klasične table, uporaba krede, tudi interaktivne table s pripadajočim pisalom. Pred vstopom v učilnico ali po menjavi prostorov je treba razkužiti kljuke, prostore je treba prezračiti vsako uro. Dijaki si med seboj ne smejo izposojati učnih pripomočkov, v učilnicah mora biti ves čas na voljo razkužilo.
Morebitno tiskano učno gradivo naj dijakom deli in pobira profesor, ki si je pred tem umil ali razkužil roke, če gre za prazne liste, naj jih imajo dijaki s seboj. Vrnjene/oddane pisne izdelke naj profesor pred popravljanjem vsaj en dan hrani na varnem mestu. Nasvet temelji na preživetju virusa na različnih površinah.
Na maturo, tako NIZJ, naj dijaki s seboj prinesejo: pisalo in rezervno pisalo (ker si predmetov ne posojajo zaradi možnosti prenosa okužbe), nalepke, obrazno masko, razkužilo za roke, vrečko, v katero bodo odložili uporabljeno masko in jo po končanem izpitu odvrgli ali odnesli v pranje domov, steklenico s pitno vodo. Eno masko bodo dijaki prejeli v šoli.

Bivanje v dijaških domovih

Enaki preventivni ukrepi veljajo tudi v dijaških domovih, kjer bo prav tako potrebno dosledno spoštovati medsebojno razdaljo, poleg tega pa tudi redno umivanje in razkuževanje rok in površin ter predmetov. NIJZ predlaga, naj bodo dijaki iz zamejstva obravnavani na enak način kot dnevni migranti in naj se za njih ne odreja karantena.
V sobah naj bodo dijaki nameščeni posamično. V kuhinji mora osebje nositi zaščitne maske, delovna oblačila mora menjati vsak dan, umivanje rok mora biti redno, prav tako mora biti redno čiščenje delovnih površin. Treba je tudi določiti največje število oseb, ki se lahko v istem času zadržuje v jedilnicah. Določi se tudi sedežni red, ki naj se ga do konca šolskega leta ne spreminja.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta