Občinskega odbora DeSUS v Piranu, ki ga je do svojega izstopa iz stranke upokojencev konec marca vodil nekdanji minister za zdravje Tomaž Gantar, po naših informacijah praktično ni več. Ostala je samo še peščica članov, ki jih lahko naštejemo na prste ene roke, preostali so odšli že pred Gantarjem, in sicer pred in po decembrskem volilnem kongresu stranke, po katerem se je na vrh DeSUS za tri mesece spet zavihtel Karl Erjavec.
Primorci v velikem številu k Pivčevi
Stranki Naša dežela se je tako pridružil večji del nekdanjih članov DeSUS iz Pirana in polovica članov iz Kopra, medtem ko je Izola, ki jo vodi župan DeSUS Danilo Markočič in kjer je bil za poslanca državnega zbora izvoljen Branko Simonovič, ostala zvesta stranki upokojencev. Pivčeva naj bi veliko podporo uživala tudi na Severnem Primorskem, od koder prihaja njena tesna sodelavka in nekdanja podpredsednica DeSUS Anita Manfreda, ki se je prav tako pridružila Naši deželi.
Kaj bo z DeSUS v Mariboru?
V stranki, ki jo vodi Pivčeva, računajo, da se jim bo do prihodnjih državnozborskih volitev pridružila vsaj četrtina nekdanjih članov DeSUS. Na novo ustanovljeno stranko so pred dnevi tudi registrirali, občutnejši prihod novega članstva pričakujejo v prihodnjih mesecih. Ob tem se postavlja vprašanje, kakšno volilno bazo bodo ustvarili v Mariboru, kjer je marca potekal ustanovni kongres nove stranke in kjer so DeSUS že zapustila znana imena.
Vrste stranke upokojencev so v Mariboru lani jeseni med drugim zapustili tudi nekdanja podpredsednica DeSUS in predsednica mestnega odbora stranke v Mariboru Jelka Kolmanič, ki je bila v stranki aktivna skoraj 19 let, nekdanji uradni strankin govorec Janez Ujčič, nekdanji podpredsednik mariborskega mestnega odbora DeSUS Jože Zorko in eden od ustanovnih članov stranke na Koroškem Jani Kavtičnik.
Za izstop iz stranke so se odločili po tem, ko je to storila Pivčeva, vsi z izjemo Kolmaničeve, ki pravi, da je strankarska politika ne zanima več, pa so se nato pridružili njeni novi stranki. "Od nekdaj so bili vstopi in izstopi. Ljudje se prostovoljno odločajo, da prihajajo in odhajajo. To je razumljivo, tukaj ne vidim nekih velikih pretresov," poudarja prvi mož podravskega pokrajinskega odbora DeSUS Srečko Felix Krope, ki je že najavil kandidaturo za šefa stranke na volilnem kongresu, ki bo 19. junija.
Če je do zdaj veljajo, da je največ razočaranih članov DeSUS odšlo k Pivčevi, bi se lahko to v prihodnjih tednih oziroma po junijskem kongresu spremenilo. Člani stranke upokojencev so namreč v negotovosti, mogoči so prestopi tudi v druge stranke. Spomnimo, da je v Mariboru del članov DeSUS pod vodstvom Uroša Prikla že prestopil k SD.
Pivčeva se otepa stare afere
Nekdanja šefica DeSUS in kmetijska ministrica Aleksandra Pivec se je lani pod plazom kritik znašla tudi zaradi obiskov na Krasu in v Izoli. Izolska občina, ki jo vodi župan Markočič iz vrst DeSUS, je poročanju Dnevnika junija lani dvakrat plačala stroške za bivanje sinov Pivčeve v hotelu Marina, in sicer v skupnem znesku 360 evrov. To je razvidno iz dokumenta protikorupcijske komisije, ki so ga pri časniku od KPK pridobili po posredovanju informacijske pooblaščenke. V stranki Naša dežela, ki jo vodi nekdanja predsednica DeSUS, so glede tega poudarili, da je Pivčeva stroške nastanitve za svoje otroke sama plača takoj, ko ji je izolska občina izstavila račun. Ob izbruhu afere, ki so jo razkrili na Televiziji Slovenija, je Pivčeva sicer zatrjevala, da njena otroka nista prenočila v hotelu Marina, ampak pri njenih prijateljih.
Za zdaj dve napovedani kandidaturi
Dogajanje v DeSUS v zadnjem obdobju pretresajo zlasti nesoglasja med poslansko skupino, ki jo vodi Franc Jurša, in začasno zastopnico stranke Brigito Čokl. V soboto se sicer izteče rok za vložitev kandidatur za novega predsednika DeSUS. Do zdaj je kandidaturo poleg Kropeta, ki je na decembrskem kongresu izzval Erjavca, javno napovedal še Ljubo Jasnič, medtem ko je Čoklova sporočila, da se ne bo potegovala za položaj predsednice stranke.
Med morebitnimi kandidati za novega šefa stranke se je sicer omenjalo tudi kmetijskega ministra Jožeta Podgorška, ki naj bi ga na tem mestu videli predvsem poslanci DeSUS. Njegovo kandidaturo bi sicer lahko otežilo dejstvo, da je bil nedavno izključen iz stranke. Kot kandidata za predsednika stranke Podgorška ne morejo predlagati poslanci, lahko pa bi takšen predlog obravnaval kateri od pokrajinskih odborov stranke. Če bi kmetijskega ministra na koncu dejansko predlagali za kandidata za šefa stranke, bi njegovo kandidaturo lahko zavrnila kadrovska komisija stranke.
V javnosti so se sicer pojavila tudi ugibanja, da bi za novega predsednika DeSUS lahko kandidiral predsednik državnega zbora iz vrst nepovezanih poslancev Igor Zorčič, ki je nedavno zapustil SMC. Te špekulacije so sicer v zadnjih dveh tednih tako hitro potihnile, kot so se pred tem tudi pojavile, DeSUS pa medtem tone v javnomnenjskih anketah. Glede na danes objavljeno anketo Ninamedie DeSUS podpira le še 0,3 odstotka vprašanih.