Repozicioniranje Slovenije v EU: V smer populizma in evroskepticizma

Uroš Esih Uroš Esih
08.04.2020 20:24

Predsednik vlade Janez Janša je močno zamajal pripadnost Slovenije jedru EU, ki temelji na vladavini prava, in je eden od glavnih strateških ciljev, ki si ga je država leta 2015 postavila s strategijo zunanje politike.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Predsednik vlade Janez Janša je ostro kritiziral jedrni del EU in dodal, da se Slovenija lahko zanese na prijatelje v višegrajski skupini, kjer izstopa zaveznik SDS, madžarski predsednik vlade Viktor Orban. 
EPA

"Evropska solidarnost, odvisna od institucij EU, v praksi ne obstaja. V vsem tem času od začetka epidemije od Evropske unije nismo dobili niti ene maske, niti enega kosa zaščitne opreme, niti enega pljučnega ventilatorja. Zanesemo se lahko predvsem nase in na prijatelje v regiji." S temi stališči je predsednik vlade Janez Janša v torek zvečer v nagovoru državljanom podal ostro kritiko EU, eno najhujših iz Slovenije doslej, hkrati pa je napovedal premik težišča slovenske zunanje politike od jedrnega dela EU, od nemško-francoskega vlaka, k državam višegrajske skupine, ki jo sestavljajo Madžarska, Poljska, Češka in Slovaška.
Janša je posredno omenjal celo razpad EU: "Ključni instrument, koronaobveznica, ki bi omogočil financiranje odprave posledic epidemije po zmerni ceni in brez neposrednega pritiska na javni dolg posameznih držav, pa žal še vedno nima zadostne podpore najbogatejših držav članic. Na tej točki se danes tehtata prihodnost naše skupne valute evra in tudi prihodnost unije."
MZZ: Nove strategije ne pripravljamo
Na zunanje ministrstvo smo naslovili vprašanje, ali v tem mandatu načrtujejo pripravo nove strategije slovenske zunanje politike, aktualna je iz leta 2015, ki bi bolj natančno definirala slovenske zunanjepolitične cilje v EU in morebitno članstvo v višegrajski skupini glede na zadnja dogajanja v EU in navedena stališča predsednika vlade. V aktualni strategiji je cilj Slovenije mesto v jedru EU, za kar si mora država prizadevati z vsemi svojimi resursi. Po težavah višegrajskih držav z vladavino prava je jasno, da se članstvo v jedrnem delu EU in v višegrajski skupini izključujeta.
Na zunanjem ministrstvu so nam zatrdili, da ves čas spremljamo mednarodno dogajanje in tudi razmere v EU, zunanjepolitične aktivnosti in odzivanje na dogodke pa izvajajo v skladu z veljavnimi normativnimi podlagami. Pa še, da trenutne krizne razmere niso primeren čas za razpravo o morebitnem novem strateškem dokumentu. "Naša prva skrb je dobro sodelovanje z vsemi partnerskimi državami v korist naših državljanov. V okviru EU delujemo v smeri krepitve duha enotnosti," delovanje Slovenije v EU pojasnjujejo na Mladiki.

Ana Bojinović Fenko
Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta