Potem ko smo v Večeru že minulo soboto poročali, da namerava ministrstvo za infrastrukturo upravljanje Letališča Edvarda Rusjana Maribor zaupati državni družbi DRI upravljanje investicij, ki jo vodi Jurij Kač, ta načrt dobiva jasnejše obrise. Čeprav na infrastrukturnem ministrstvu še vedno ne dajejo uradnih izjav, dokler so postopki glede upravljavca mariborskega letališča v fazi usklajevanja, smo neuradno izvedeli, da je predlog ministrice Alenke Bratušek v medresorskem usklajevanju, z njim naj bi seznanila tudi koalicijske partnerje. Ta četrtek pa naj bi v vladi potrjevali tudi spremembo akta o ustanovitvi družbe DRI, ki bi omogočil, da ta začne pridobivanje dovoljenj za upravljanje mariborskega letališča. Uradno bo torej več znano po četrtkovi seji vlade.
Državni DRI edina opcija
Časovni načrt naj bi bil načrtovan tako, da bi mariborsko letališče delovalo tudi po 15. juliju, ko se zaključi odpovedni rok dosedanjemu najemniku Aerodromu Maribor. Ta je doslej poravnal vse najemnine, vmes pa si je prizadeval za znižanje, saj da država še ni napredovala pri spreminjanju državnega prostorskega načrta, ki bi omogočilo podaljšanje letališke steze.
Čeprav odločitev, da Bratuškova upravljanje letališča naloži državnemu podjetju DRI, ni ne strateška in tudi ne razvojna za Letališče Edvarda Rusjana, je, kot kaže v tem kratkem času, edina mogoča. Vzpostavitev nove najemne pogodbe z istim najemnikom namreč po lani spremenjenem 2. členu Zakona o stvarnem premoženju države ni več mogoča. Postopkov javno-zasebnega partnerstva ali podelitve koncesije pa niti teoretično ni mogoče opraviti v nekaj mesecih.
18
milijonov evrov je država porabila za izgradnjo potniškega terminala, od tega je bilo 10,5 milijona evropskega denarja
Občini za vsako rešitev, ki bi preprečila zaprtje letališča
Za zdaj je ostala uradno neodgovorjena tudi ponudba Aerodroma Maribor, ki ga zastopa Marko Gros, o tem, da bi država najela storitve upravljanja, saj ima za to vsa potrebna dovoljenja in licence. Za tri leta, do novembra 2021, ko preteče nevarnost vračila dela evropskega denarja, bi to državo stalo okoli 4 milijone evrov.
Po naših informacijah se je ministrica Alenka Bratušek danes popoldne sestala s predstavnikom Aerodroma Maribor, županom občine Hoče - Slivnica Markom Soršakom in mariborskim podžupanom Samom Petrom Medvedom. V podjetju Aerodrom Maribor vsebine popoldanskega sestanka na ministrstvu za infrastrukturo niso želeli komentirati. O prihodnjih poslovnih odločitvah pa se bodo odločili v prihodnjih dneh, so nam odgovorili.
Poizvedbe o mariborskem letališču
Iz prijavljenih lobističnih stikov v spletni aplikaciji Erar je mogoče razbrati, da so se 14. maja letos na infrastrukturnem ministrstvu predstavniki ljubljanskega podjetja Dr. Nemo zanimali za prostorske možnosti na mariborskem letališču za vzpostavitev morebitne proizvodnje letal.
Predstavniki infrastrukturnega ministrstva so se 27. aprila v pekinškem Fairmont hotelu sestali s predstavniki China Airport Construction Group. Bodoča usoda mariborskega letališča je 9. aprila letos zanimala tudi Stanko Šmon, ki je v času prodaje Aerodroma Maribor družbi SHS Aviation zastopala ameriške interesente, ki so imeli stike z rusko letalsko družbo Utair. Poizvedba zaradi nameravane oddaje Letališča Edvarda Rusjana v najem, je zanimala tudi podjetje eVision automotive iz Limbuša, ki ga zastopa Holger Postl, nekdanji direktor TAM DuraBusa.