Kočevski župan Vladimir Prebilič je na lanskih predsedniških volitvah kandidiral kot kandidat s podporo volivcev. V prvem krogu je dobil dobrih 10 odstotkov glasov. Svojo kampanjo je organiziral sam, računsko sodišče pa mu je izreklo mnenje s pridržkom za pravilnost poslovanja. Denarnega prispevka pravne osebe namreč ni nakazal v humanitarnega namene, poleg tega pa je s transakcijskega računa, ki je bil namenjen kampanji, poravnal stroške, ki niso bili del kampanje, je ugotovilo računsko sodišče. Mnenje s pridržkom je Prebiličevi kampanji sodišče izreklo tudi za pravilnost poročanja. Razlog so bila napačno izkazana zbrana in porabljena sredstva.
Kampanjo evropskega poslanca Milana Brgleza, ki je imel na volitvah tudi podporo Gibanja Svoboda, v prvem krogu pa je dobil skoraj 15,5 odstotka glasov, je organizirala njegova stranka SD. Računsko sodišče je stranki izreklo mnenje s pridržkom za pravilnost poslovanja. SD je namreč transakcijski račun za kampanjo odprl devet dni prepozno. S tega računa pa je nato poravnala tudi stroške, ki niso bili del kampanje. Za poročanje Brglezove kampanje pa je računsko sodišče organizatorju izdalo pozitivno mnenje.
Nobenih nepravilnosti ni računsko sodišče zaznalo pri volilni kampanji Nataše Pirc Musar, ki je bila v drugem krogu volitev izvoljena za predsednico. Organizatorka njene kampanje Darinka Pavlič Kamien je namreč dobila pozitivno mnenje računskega sodišča tako za pravilnost poslovanja kot tudi za pravilnost poročanja.
Pirc Musar se je drugem krogu pomerila s kandidatom Anžetom Logarjem, sicer članom stranke SDS, ki pa je prav tako kandidaturo vložil s podporo volivcev. Njegovo kampanjo je najprej vodila Anka Sukič, pozneje pa Darja Bučar. Slednja je dobila pozitivno mnenje računskega sodišča za poročanje in poslovanje.
Nazaj bodo dobili dobro četrtino sredstev
Za volilne kampanje so vsi štirje kandidati skupaj porabili skoraj 507 tisoč evrov. Zaradi nepravilnosti so morali trije organizatorji v humanitarne namene nakazati 3808 evrov. Nenamensko je bilo porabljenih sicer 5279 evrov, za 100 evrov je bilo nedovoljenih prispevkov in še za 67 evrov neporavnanih obveznosti. Vsi štirje kandidati so upravičeni do delnega povračila stroškov kampanje. Skupaj bodo prejeli dobrih 135 tisoč evrov, kar predstavlja dobro četrtino porabljenih sredstev.
Največ sredstev je za volilno kampanjo porabil Milan Brglez (skoraj 190 tisoč evrov), najmanj pa Vladimir Prebilič (dobrih 20 tisoč evrov). V povprečju so štirje kandidati za svojo kampanjo sicer porabili skoraj 127 tisoč evrov, kar je precej več kot na volitvah leta 2017. Takrat so trije kandidati, ki so bili upravičeni do delnega povračila stroškov kampanje, porabili v povprečju 46 tisoč evrov. Je bil pa znesek ugotovljenih nepravilnosti na lanskih volitvah precej nižji kot na volitvah pred tem. Takrat je bilo ugotovljenih za več kot 21 tisoč evrov nepravilnosti.