Revizija: V podjetjih, ki dobavljajo UKC Ljubljana, se pojavljajo tudi zaposleni v tej bolnišnici

STA, Va
15.03.2023 11:39

Takšnih podjetij je kar nekaj deset. Delež naročil z zgolj eno ponudbo je več kot 20-odstoten in ta vzorec se ponavlja. Kaj so še ugotovili revizorji?

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Tit Košir

Revizijo dobav UKC Ljubljana v zadnjih štirih letih je izvedlo podjetje Ernest & Young. Revizorji so se osredotočili na postopke izbire dobaviteljev, njihovo ustreznost, ustreznost obstoječega modela plačevanja in predvsem opredelitev tveganj v sodelovanju z dobavitelji.

Drobljenje dobav, ni končnih poročil, ni pravilnikov ...       

Direktor urada ministrstva za zdravje za nadzor, kakovost in investicije v zdravstvu Aleš Šabeder je na  novinarski konferenci predstavil nekaj najpomembnejših ugotovitev, ki kažejo na več kritičnih neskladij ter lahko imajo pomembne posledice na poslovanje in tudi na ugled UKC. 

Med njimi so oddaja naročil brez predhodnega postopka javnega naročanja oziroma t. i. drobljenje naročil in nejasne metode izračuna vrednosti naročil. Revizorji so tudi ugotovili, da del javnih naročil nima končnega poročila, da je bilo nekaj naročil oddanih po objavljenem zakonskem roku, da manjkajo izjave o lastniških strukturah dobaviteljev ter da se pojavljajo nedoslednosti pri objavi elektronskih kopij sklenjenih pogodb.

Do odklonov prihaja do pri ponudbah za evidenčna naročila, manjkajo zapisniki o odpiranju ponudb, pa tudi naročilnice. Revizorji so zaznali tudi "določeno neskladje pri prednostni obravnavi dobaviteljev pri plačilih", manjkajo tudi pravilniki o prejemanju daril. 

Aleš Šabeder je v ponedeljek odstopil kot nadzornik Telekoma Slovenije. V izjavi za javnost je navedel, da ni mogel več opravljati svojih dolžnosti z zadostno mero dolžne skrbnosti nadzornika.
Robert Balen

Ugotovili so tudi nespoštovanje določb zakona o javnem naročanju za zagotavljanje konkurenčnosti med dobavitelji. "Seveda so lahko razlogi različni, lahko je samo en dobavitelj v določenem segmentu blagovnih skupin, vendar se ta vzorec ponavlja skozi naročila. Delež naročil s samo eno ponudbo je več kot 20-odstoten," je izpostavil Šabeder. Poglobljeno analizo in "nadaljnjo forenzično analizo" pa bo po njegovih besedah treba opraviti ob ugotovitvi, da se v dobaviteljskih podjetjih pojavljajo zaposleni iz UKC Ljubljana, teh podjetij je nekaj deset.

Poročilo poslali na KPK in kriminalistom 

Generalni direktor UKC Ljubljana Marko Jug je poročilo, ki nosi oznako poslovne skrivnosti, že predal Komisiji za preprečevanje korupcije (KPK), danes ga bodo predali Nacionalnemu preiskovalnemu uradu. Po njegovi oceni poročilo pomeni pomemben mejnik, ne samo za bolnišnico, ampak verjetno za celotno zdravstvo.      

Jug je napovedal ukrepe za spremembo poslovanja, da bo v prihodnosti teh tveganj čim manj. "Na nas v UKC je, da damo jasna izhodišča, jasne pravilnike, jasne poti, kako bomo poslovali naprej, zato intenzivno delamo na zelo detajlnem akcijskem načrtu, ki bo predstavljen aprila," je dejal.

Gradili bodo na treh stebrih, "ki jih je treba okrepiti v vsakem poslovanju", in sicer na preprečevanju, odkrivanju in ukrepanju. To pomeni, da bodo modernizirali zastarele pravilnike o etičnem kodeksu in poslovanju, ponovno bodo vzpostavili notranjo revizijo, ki je bila ukinjena leta 2020, na osnovni zakona o žvižgačih pa so v kabinetu generalnega direktorja že določili zaupnika za prijave sumov nepravilnosti, je naštel Jug. "Vsi moramo nadzorovati eden drugega, samo tako bomo verjetno vsi delovali pošteno," pravi.

Glede morebitnega konflikta interesov ob ugotovitvah, da se v strukturah dobaviteljev pojavljajo zaposleni, je Jug povedal, da "bolj eklatantne primere seveda že zdaj raziskujemo naprej" in bodo z vsakim morebitno ugotovljenim okoriščanjem obvestili javnost. "Zaenkrat lahko govorimo samo o tveganjih," je poudaril. Pripravljajo pravilnik, ki bi zavezoval zaposlene, da bodo sami razkrili potencialni konflikt interesov. Tega interna pravila UKC Ljubljana do zdaj niso zahtevala.

Po besedah Juga je eden od ciljev UKC zmanjševanje evidenčnih naročil. Doseči želijo razmerje 80 proti 20 odstotkov v prid javnih naročil proti evidenčnim, sedaj je to razmerje 60:40.

Komentiral je tudi poročanje Pop TV, da so nekatera evidenčna naročila presegala predpisano vrednost. Farmacevtsko podjetje Salus je na primer dobavilo težko dostopno zdravilo za cistično fibrozo. Kot je pojasnil Jug, je bila Slovenija ena prvih, ki je zdravilo takoj po registraciji začelo uporabljati. "Tukaj je treba povedati, da je zdravilo proizvaja samo eno podjetje in da je cena regulirana. Prostora za neke velike napake verjetno ni bilo."

Minister: Vlada je imenovala kompetentne ljudi 

Glede več evidenčnih naročil za robčke za razkuževanje v vrednosti 82.000 evrov pa je direktor pojasnil, da je sedaj izpeljan javni razpis. "Ali je bilo to pogojevano s čimerkoli, bomo pa raziskali," je napovedal.

Minister za zdravje Danijel Bešič Loredan je poudaril, da je revizija nastala, ker je vlada Roberta Goloba v svet UKC Ljubljana imenovala kompetentne člane, ki so takoj začeli sodelovati z vodstvom UKC in tudi odredili revizijo.

"Vse tisto, kar se je dogajalo v preteklosti, moramo razkriti, če bomo dokazali kaj spornega, pa je treba predati naprej," je poudaril minister. Po njegovih besedah je naloga vlade, da uvede ustrezne zakonodajne spremembe na področjih, kjer gre za sistemske nepravilnosti.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Sposojene vsebine

Več vsebin iz spleta