Revolucija DNK testov odvisna od debeline denarnice

Jana Juvan Jana Juvan
10.02.2019 17:00

Testiranje prostoceličnih DNK v nosečnosti postaja vse pogostejše, test pa si bo očitno delil plačljivo usodo preiskave z nuhalno svetlino in dvojnega hormonskega testa, čeprav obstajata ekonomski in strokovni izračun za njegovo brezplačnost

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Z DNK-testi lahko pridobijo tudi druge informacije, kot je denimo spol ploda.
Janko Rath

Odstotek populacije v Sloveniji je vsako leto noseče. To pomeni okoli 20.000 nosečnic. Glede na to, da se njihova starost z leti viša, se povečuje tudi tveganje za morebitne težave v sami nosečnosti in pri razvoju ploda. Znanost že pozna zelo učinkovite metode za odkrivanje teh nepravilnosti. A dostopnost najnovejših testiranj za Slovenke ostaja vezana na debelino njihove denarnice.

Z DNK-testi lahko pridobijo tudi druge informacije, kot je denimo spol ploda.
Janko Rath

Strel v koleno javnih zavodov

Ta ureditev je iz leta 2002 in bi po mnenju Mujezinovića potrebovala temeljito prenovo. Pa ne le za same nosečnice, po njegovem mnenju za javne zavode namreč pomeni "strel v koleno, saj nas je izločilo iz razvoja presejalnih testov in nezmožnost integracije novih testov v obstoječi sistem.

Ekonomski izračun

Začelo se je torej z odkrivanjem Downovega sindroma, ki je med kromosomskimi okvarami najpogostejši, kasneje so pričeli odkrivati še trisomijo 18 in trisomijo 13. Vse okvare so povezane s starostjo nosečnice. In tako amniocenteza kot DNK-testi v krvi te zelo učinkovito odkrivajo. A poleg strokovnih razlogov, torej čim manjši invazivnosti testa in tveganju za sprožitev splava, obstaja tudi ekonomski izračun, ki govori v prid novejših in za nosečnice prijaznejših testov.

DNK-testi se cenijo, cena bolj tvegane amniocenteze pa ostaja enaka.
Igor Napast
Večino slovenskih epruvetk testirajo v Zagrebu.
Igor Napast

Ministrstvo: Stroka ni dala pobude

Ne le zato, da bi bilo pošteno do vseh, ki si tega ne morejo privoščiti, tudi za razvoj stroke si porodničarji želijo, da bi DNK-teste plačala zdravstvena zavarovalnica. A Mujezinović glede tega ni optimističen. "Sistem je že narejen tako, da kombinacije laboratorijskega testa in ultrazvočne preiskave ni možno izvajati na nivoju javnih ustanov, kar je svojevrsten absurd." Na ministrstvu sicer pravijo, da niso prejeli pobude stroke, da bi se "Pravilnik za izvajanje preventivnega zdravstvenega varstva na primarni ravni v točki 1.2.2. Preventivni pregledi v nosečnosti kakor koli spremenil. Če bo tovrstna pobuda prišla, jo bo ministrstvo za zdravje preučilo."

Faris Mujezinović
Andrej Petelinsek

Pasti testov

Laboratoriji, ki ponujajo preiskave prostoceličnih DNK, ponujajo sicer še več kot le ugotavljanje kromosomskih nepravilnosti. "Ponujajo tudi oceno za nepravilnosti spolnih kromosomov in tako imenovane mikrodelecije - odkrivajo torej dodatne genetske bolezni. Ampak tukaj sta etična dilema in večno vprašanje, ali je smiselno prekiniti nosečnost za nekaj, kar ne pušča takšnih posledic. Poleg tega včasih ne vemo, ali res gre za bolezen ali le za spremembo v genskem materialu, za katero ne znamo opredeliti, kaj bi pomenila za otroka," pojasni Mujezinonović.

Preiskave prostoceličnih DNK ponujajo še več kot ugotavljanje kromosomskih nepravilnosti.
Profimedia
Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta