(RODNOST) Ne odlagajo materinstva zaradi egoizma

Tina Recek Tina Recek
02.06.2019 16:06

Danes ženske v Sloveniji rojevajo pri skoraj 31 letih, pred dvema desetletjema so pri dobrih 25 letih.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Da se mladi ne odločajo za otroke, je vzrok tudi težavno stanovanjsko osamosvajanje.
Natalija Jurse

"Kdaj bom dobila vnuke," je običajno vprašanje marsikatere tašče oziroma bodoče tašče ob skupnem nedeljskem kosilu, namenjeno mlademu paru. Neprijetno, v zadrego spravljajoče in obenem tudi dviga pritisk mladim, zlasti če so ga že večkrat slišali. A po drugi strani lahko razumemo neučakano žensko, če primerjamo današnje demografske podatke s preteklostjo.
Mladi se danes namreč kasneje odločajo za otroke. Po statistiki, s katero postreže Statistični urad RS, v povprečju ženske pri nas v zadnjih letih prvič rojevajo pri skoraj 31 letih. Ženska, ki je predlani (podatki za lani bodo na voljo 21. junija) rodila prvič, je bila v povprečju stara 29,4 leta. Glede na regije iz podatkov izhaja, da je bila povprečna starost žensk, ko so rodile prvega otroka, višja od 30 let v dveh statističnih regijah: osrednjeslovenski (30,4 leta) in v obalno-kraški (30,1 leta); povprečno najnižja pa je bila v jugovzhodni Sloveniji (28,3 leta). In še skok v preteklost, pred dvajsetimi leti so ženske, ki so prvič rodile, štele 25 let in pol.

Zaradi študija kasnejši vstop na trg dela

Zakaj se potem mladi kasneje odločajo za potomce? Ali je vzrok v podaljšani mladosti in negotovih zaposlitvah? Alenka Švab s Fakultete za družbene vede odgovarja, da je zagotovo pomikanje odločitve za (prvega) otroka oziroma otroke na kasnejša leta posledica podaljševanja obdobja rednega izobraževanja - vse več ljudi študira, zato se odmika vstop na trg dela. Odmakne se tudi odselitev od staršev in s tem neodvisno odraslo življenje. Tu ne gre spregledati materialnih okoliščin, ki vplivajo na odhod od doma oziroma stanovanjskega vprašanja.

Prof. dr. Milan Reljić pravi, da je neplodnost predvsem odvisna od starosti žensk. Tako je pri nas v starosti do 30 let neploden vsak deseti par, v starosti 40 let pa že vsak četrti.
Sašo Bizjak

Ukrepi družinske politike so obrobnega pomena

Za zamik materinstva se ni odločila študentka četrtega letnika Janja Bračko, ki pri v bistvu rosnih 24 letih pričakuje prvega otroka. "Nosečnost me ni presenetila, z možem sva se zavestno odločila za otroka. Bolj negativno me je presenetila podpora države, ki materam študentkam ne omogoča dostojnega prihodka za preživljanje otroka. Starševski dodatek v znesku 252 evrov te kot študentko obsodi na finančno odvisnost bodisi od staršev ali od partnerja. Če sploh imaš to možnost."

Dr. Alenka Švab opozarja: "Težave pri stanovanjskem osamosvajanju zagotovo prispevajo tudi h kasnejšemu ustvarjanju lastne družine."
Robert Balen

Kaj kažejo raziskave

Če na eni strani torej pozno materinstvo ni priporočljivo, na drugi pa so poglavitne denimo materialne okoliščine, ki zavirajo odločitev mladih za naraščaj, kateri so potem ukrepi države, ki bi to situacijo spremenili? "Države v okviru družinske in drugih politik sprejemajo številne in raznovrstne ukrepe, ki bi utegnili imeti pozitiven vpliv na dvig stopnje rodnosti, kot so ukrepi na področju materinskega, očetovskega in starševskega dopusta, otroški dodatek, spremembe družinskih prejemkov, davčne olajšave, spremembe na področju vzgoje in varstva predšolskih otrok, stanovanjske politike, delovne zakonodaje ... Vendar tuje kot tudi domače raziskave kažejo, da imajo ukrepi na zviševanje rodnosti majhen in praviloma kratkoročen vpliv," odvrnejo z ministrstva in dodajo, da pa podatki iz raziskave o vplivih veljavnih ukrepov družinske politike na odločanje za otroke, ki jo je v letu 2010 izvedel Inštitut Republike Slovenije za socialno varstvo, kažejo, da se ljudje za otroke odločajo predvsem zato, ker jih želijo imeti, pri čemer so ukrepi družinske politike obrobnega pomena. Vendar je bilo v tej raziskavi posebej opozorjeno, da bi bilo napačno sklepati, da ukinitev obstoječih ukrepov ne bi imela neželenih negativnih posledic. Obstaja namreč resna nevarnost, da bi se ob ukinitvi ali zožitvi ukrepov stopnja rodnosti pričela nižati.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta