Včeraj se je v desetih poslovalnicah NLB začel vpis delnic banke v okviru javne ponudbe delnic (IPO). Vpis delnic se je začel včeraj ob 9. uri, zaključen pa bo naslednjo sredo, 7. novembra, ob 13. uri. Za vpis delnic so v NLB pripravili deset svojih poslovalnic po državi. Največ jih v Ljubljani, tri, po ena pa v Domžalah, Novem mestu, Velenju, Kopru, Kranju, Mariboru in Murski Soboti.
Vpis delnic v desetih poslovalnicah
In kako poteka vpis delnic za male vlagatelje? Direktorica poslovne mreže NLB Tanja Ahlin pojasnjuje, da morajo imeti mali vlagatelji s seboj osebni dokument in davčno številko, odprt pa morajo imeti tudi trgovalni račun. Nerezidenti Slovenije potrebujejo še dodatne dokumente. Interesenti se lahko zglasijo osebno ali prek pooblaščenca, pri čemer pa mora ta v tem primeru prinesti overjeno notarsko izjavo. Informacij o tem, kakšen je interes malih vlagateljev za vpis delnic banke, ki je bila do sedaj v 100-odstotni državni lasti, v NLB zaradi strogih komunikacijskih omejitev ne morejo razkriti javnosti.
Ne bom jih kupila
Lidija Jerkič, predsednica Zveze svobodnih sindikatov Slovenije: "Ne bom jih kupila iz enostavnega razloga, ker ne kupujem delnic na ta način. Ne ukvarjam se z vlagateljstvom na tak način. Sem konservativen vlagatelj. Ko se odločam za nakup vrednostnih papirjev, vlagam zelo razpršeno v sklade in nikakor ne velikih sredstev. V primeru NLB je nakup zelo koncentriran. Ni vprašanje v zaupanju, gre za moj način varčevanja."
Lahko je dobra naložba
Sonja Šmuc, generalna direktorica Gospodarske zbornice Slovenije: "Razmišljam, da bi kupila delnice NLB. Obeti so, da bi lahko bila NLB v prihodnje kvalitetno vodena, kot je bila v zadnjih letih, ko se je stabilizirala in očistila. Če se bo ta način vodenja nadaljeval, je to lahko dobra naložba. Po drugi strani pa težko pričakujemo, da bodo slovenska podjetja ostala slovenska, če Slovenci ne bomo dela svojega kapitala vlagali v slovenska podjetja."
Prodaja se največ 14,999.999 delnic
Država, ki, kot je znano, prodaja najmanj 50 odstotkov plus eno delnico in največ 75 odstotkov minus eno delnico, bo malim vlagateljem ponudila deset odstotkov delnic, preostanek pa institucionalnim vlagateljem. Skupaj je na voljo v postopku IPO 14,999.999 delnic NLB. Ob upoštevanju osnovnega kapitala NLB razpon ponudbene cene ustreza trenutni vrednosti kapitala približno med 1030 in 1320 milijoni evrov.
Osebna odločitev
Robert Polnar, predsednik odbora za finance v državnem zboru, Desus: "Ne, delnic NLB ne nameravam kupiti. Svojih razlogov ne bom pojasnjeval nikomur, ker je moje izhodišče, da je razpolaganje z osebnim denarjem izključno stvar vsakega posameznika. Ne bi želel komentirati ne svoje ne odločitve kogarkoli drugega v zvezi z nakupom delnic NLB. To naj bo prepuščeno vsakemu posamezniku in njegovi osebni odločitvi."
Imam druge naložbe
Rasto Ovin, ekonomist: "Ne bom kupil delnic. Imam druge naložbe, poleg tega pa kot slovenski ekonomist menim, da je prav, da bi kupil delnice slovenske banke, a sem to naredil že v primeru Nove KBM in mi je bilo predrago. Naložba v delnice NLB vsekakor ni slaba naložba, če bo vse steklo, kot je dogovorjeno. Svoj prispevek bančnemu sektorju v Sloveniji sem že dal v denarju neposredno, kot davkoplačevalec pa sem ga dal tudi na druge načine."