V Sloveniji imamo nizko stopnjo delovne aktivnosti starejših, poleg tega pa zelo visok delež bolniških odsotnosti, pri čemer še posebno izstopajo starejši zaposleni. Prav to, kako z ukrepi, ki bodo spodbujali aktivno in zdravo staranje zaposlenih, zmanjšati absentizem in vplivati na daljšo delovno aktivnost, je srž novega štiriletnega projekta Polet (Razvoj celovitega poslovnega modela za delodajalce za aktivno in zdravo staranje zaposlenih). Projekt, ki ga financirata Evropski socialni sklad in ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti, vodi Združenje delodajalcev Slovenije skupaj z Gospodarsko zbornico Slovenije, Štajersko gospodarsko zbornico in Obrtno-podjetniško zbornico Slovenije. Vključenih bo 120 podjetij; od tega 60 v prvih dveh letih.
Impol - primer dobre prakse
V Impolu že dolgo izvajajo aktivnosti za zdravje in dobro počutje svojih delavcev. Podjetje ima eno najnižjih stopenj fluktuacije zaposlenih v regiji. V družbah skupine Impol v Sloveniji je 1278 zaposlenih, med njimi jih je 154 starejših od 55 let, torej 12 odstotkov vseh.
In kaj počnejo? Ustanovili so Društvo za promocijo zdravja Impol, v okviru katerega izvajajo številne aktivnosti za svoje zaposlene - tako za portne kot družabne dejavnosti. Zaposlenim preko društva tudi omogočajo nakup kart s popustom za smučanje in kopanje, organizirajo poletne in zimske športne igre - prvih se udeležuje od 450 do 500 zaposlenih (torej skoraj polovica vseh), drugih okoli 150 zaposlenih.
Spodbujajo tudi čim daljšo polno aktivnost zaposlenih. "Starejši od 55 let, ki se odločijo, da bodo še naprej delali v izmenah, so za to tudi finančno nagrajeni," pravi Nina Potočnik iz Impola. Dobro imajo vpeljan tudi sistem mentorstva, in sicer so mentorji na novo zaposlenih praviloma starejši delavci. Za vse ključne kadre nad 45. letom so naredili karierni načrt in načrt usposabljanj ... Kako pa je z absentizmom? "V času konjunkture je absentizem večji, v času recesije je nižji. Zdaj je višji in trenutno dosega šest odstotkov, želimo pa ga zmanjšati na pet odstotkov. Začeli smo že izvajati niz ukrepov v zvezi s tem: najprej smo v te aktivnosti, s katerimi bi radi vplivali na kulturo podjetja, vključili vodje in delovodje, saj imajo ti vpliv na druge zaposlene," pravi Nina Potočnik.
Posebej izpostavi, da je spoštljiv odnos do starejših ena od zelo pomembnih vrednot podjetja. V Impolu nimajo prakse, da bi ljudi predčasno upokojevali, četudi se to izjemoma tudi zgodi v primerih, ko gre za obojestranski interes podjetja in zaposlenega. Nekateri delavci pa si želijo delati tudi po tem, ko izpolnijo pogoje za upokojitev. "Praviloma je interes za to med tistimi, ki opravljajo fizično manj naporna dela," opaža Potočnikova.