Premier v odstopu, prvak LMŠ Marjan Šarec in gospodarski minister Zdravko Počivalšek sta se včeraj dopoldan naposled sestala, potem ko je Šarec že v ponedeljek, ob robu odstopne izjave SMC vrgel rokavico in jim ponudil skupni nastop na volitvah. Že na nacionalni televiziji je Počivalšek naznanil, da je bil k sodelovanju pozvan zgolj prek medijev, ne pa tudi v živo, slednjega bi bil "dosti bolj vesel". Nato je včeraj kar prek Facebooka sporočil, da se njuni pogledi na izhod iz trenutne situacije "nekoliko razlikujejo". Šarec ostaja pri svoji zamisli za najboljše rešitve, to so predčasne volitve, Počivalšek pa s prioritetno namero "možnosti oblikovanja stabilne vlade, ki bo imela svojo vsebino. Ne gre za ponudbo in povpraševanje, ampak gre za pomembne zadeve, zato bomo v SMC znali najti rešitve, ki so najboljše za Slovenijo."
Nadaljnji pogovori bodo potekali na relaciji vodij poslanskih skupin obeh strank, ki bosta podala oceno, "kakšne so možnosti nadaljnjega sodelovanja", je še pojasnil vodja SMC. Med njima ni pretiranih razhajanj, četudi sta stranki povsem drugače glasovali denimo v sredo o zakonu o zdravstvenem zavarovanju, je sicer dejal Šarec, kot rezultat pogovorov med vodji poslancev pa si obetajo "dogovor na nižji ravni". Če se bo SMC odločil za sodelovanje s SDS, s katero se LMŠ ne vidi zaradi "sovražne retorike in financiranja z Madžarske", tega Šarec, kot je dejal, ne bo pretirano objokoval.
Pahor: Za vlado s prepričljivo večino
Včeraj se je na Brdu pri Kranju na aktualne politične razmere prvič odzval tudi predsednik države Borut Pahor, ki je izpostavil, da Slovenija v tem mandatu ali po predčasnih volitvah potrebuje vlado s prepričljivo politično večino in programom dela: "S tem bo javnosti dan jasen signal, da so koalicijske stranke v vladi zato, da uveljavijo skupni program, in ne, ker jih je strah volitev." Ob trdnem demokratičnem političnem sistemu, ki ga je država po besedah Pahorja razvila v treh desetletjih, odstop vlade in krajše obdobje manjše politične stabilnosti do imenovanja nove "ne bi smelo imeti večjih posledic za nadaljnji ugoden gospodarski in socialni napredek naše države".
Ukinili bi volilne okraje
Skupina poslank in poslancev je v parlamentarni postopek včeraj vložila predlog novele zakona o volitvah v državni zbor, s katerim predlaga ukinitev volilnih okrajev in uvedbo relativnega prednostnega glasu. Pod predlog zakona je podpisanih 59 poslancev LMŠ, SD, SMC, SAB, NSi, SNS in Levice ter poslanca narodnih skupnosti, so za STA potrdili v LMŠ. Prvopodpisani pod predlog novele zakona, ki je vložena po rednem postopku, je vodja poslanske skupine LMŠ Brane Golubović. Za vložitev novele v postopek so se, kot kaže, odločili, čeprav pod njo nimajo 60 poslanskih podpisov. (sta)