V Bruslju, kjer je na vrhu EU, je na napoved reagiral predsednik vlade Marjan Šarec. Takole: "Spet gre za ustvarjanje političnega nemira." Kar se namenja največja opozicijska stranka, je po njegovem popolnoma nesmiselno. "Stvari so povsem pod nadzorom. Znižali smo dolg in ga še znižujemo. Ugodno smo se zadolžili za znižanje dolga in ne za tekočo porabo, kot je bil primer v preteklosti." Sprejeti rebalans da ne krši 148. člena ustave oziroma fiskalnega pravila, katerega bistvo je, da morajo biti prihodki in izdatki države srednjeročno uravnoteženi brez zadolževanja ali pa morajo prihodki presegati izdatke. Finančnemu ministru Andreju Bertonclju premier popolnoma zaupa. "Vem, da ve, kaj dela. Za razliko od kakšnega ministra v preteklosti, ki ni bil tako briljanten, kot so nam ga prikazovali, pa ni bilo nobene ustavne obtožbe."
"Minister Bertoncelj, vlada in jaz ravnamo popolnoma odgovorno," je zagotovil Šarec in dodal, da pa ima Janša vso pravico vložiti zahtevo za ustavno presojo, ustavno sodišče pa bo potem presodilo. "Če imajo nekateri preveč časa, ker niso sestavili vlade, naj delajo, kot mislijo, da je prav," tako Šarec ...
Kako bodo v SDS sprožili ustavno presojo, Janša ni navedel.
{twitter}https://twitter.com/JJansaSDS/status/1109035734491643904{/twitter}
Postopek za oceno ustavnosti predpisa ali splošnega akta, izdanega za izvrševanje javnih pooblastil, lahko po zakonu o ustavnem sodišču z zahtevo začnejo državni zbor kot ustanova ali tretjina poslancev DZ, državni svet in vlada, v skladu s svojimi pristojnostmi in področjem dela pa tudi varuh človekovih pravic, informacijski pooblaščenec, Banka Slovenije in računsko sodišče, generalni državni tožilec, predstavniški organ samoupravne lokalne skupnosti, reprezentativno združenje samoupravnih lokalnih skupnosti in reprezentativni sindikat za območje države za posamezno dejavnost ali poklic.
Predsednik fiskalnega sveta dr. Davorin Kračun ni želel komentirati poteze, ki so jo napovedali v največji opozicijski stranki. "Poznam informacijo šele nekaj minut. Aktivnosti političnih strank tudi sicer običajno ne komentiramo. Ocena fiskalnega sveta je znana, je javno dostopna na spletni strani in je namenjena transparentnosti v postopku sprejemanja proračunov. Morebitne politične aktivnosti pa so stvar političnega sistema," nam je še dejal predsednik fiskalnega sveta.
Fiskalni svet sicer na nobeni točki v procesu sprejemanja proračuna ni trdil, da je rebalans v nasprotju z ustavo. Kračun je tedaj za Večer le opozoril, da relativno znižanje dolga ni zadosten pogoj za oblikovanje vzdržnih javnih financ in da so za vzdrževanje strukturnega ravnovesja po izračunu iz zakona o fiskalnem pravilu izdatki za 270 milijonov evrov previsoki. "Zakon o fiskalnem pravilu je kršen," je januarja za Večer zatrdil Kračun. In tudi: "Zakon o fiskalnem pravilu zahteva primeren presežek glede na stanje, v katerem je gospodarstvo. Po dveh letih skoraj petodstotne gospodarske rasti in zdaj načrtovane 3,7-odstotne rasti moramo pač upoštevati, da je gospodarstvo visoko v gospodarskem ciklu."
Janša pritiska na NSi
Pri potezi, ki jo je napovedal prvak SDS Janša preko tviterja, gre verjetno v prvi vrsti za izvajanje pritiska na sorodno opozicijsko stranko Novo Slovenijo, ki je poleg SDS edina nasprotovala proračunu. Po navedbah iz poslanske skupine SDS nameravajo proračun vložiti v ustavno presojo s podpisi poslancev. A SDS jih sama nima dovolj, saj potrebuje tretjino poslanskih podpisov. Verjetno ne morejo računati na podpise iz poslanskih skupin, ki so podprle rebalans, temveč je gre pri napovedi za predvolilno stopnjevanje pritiska na NSi. Zakaj na njihovo naravno zaveznico, s katero ima SDS nenehno toplo-hladne odnose? Zato, ker obe stranki zajemata volivce iz istega ideološkega bazena in prav na evropskih volitvah so sorodne stranke med seboj največja konkurenca.
V SDS so sicer v parlamentarni razpravi o rebalansu ves čas opozarjali, da vlada ne posluša opozoril fiskalnega sveta, ki je rebalans zaradi previsoke rasti proračunske porabe negativno ocenil, da je načrtovana poraba previsoka in da v rebalansu poleg tega ni reform. V NSi pa so mu odrekli podporo, ker so bili prezrti vsi predlogi opozicije za nekatere prerazporeditve. NSi je bila tudi edina stranka, ki je nasprotovala rebalansu proračuna na odboru za finance pred obravnavo na plenarnem zasedanju državnega zbora. Poslanci SDS se namreč na odboru za finance so se bodisi vzdržali bodisi niso bili prisotni.
Ljudmila Novak: Vzeli si bomo čas za razmislek
Iz NSi še ni uradnega komentarja na to, kako bodo reagirali na poziv SDS. Nekdanja predsednica stranke, sedaj nosilka njihove liste za evropske volitve Ljudmila Novak pa nam je dejala: "V NSi si bomo vzeli čas za razmislek, ali bomo prispevali podpise pod zahtevo za ustavno presojo. V času sprejemanja proračuna smo se sestali s fiskalnim svetom in pozneje smo v našem stališču napovedali, da bomo pozorno spremljali izvajanje proračuna. Kajti šele izvajanje proračuna skozi čas, bo pokazalo, ali bo kršena ustava ali ne. Glede vprašanja, ali bomo prispevali podpise pod zahtevo za ustavno presojo proračuna ali ne, pa ne morem dati komentarja, ker še o tem nismo razpravljali." V ponedeljek imajo izvršilni odbor stranke in bodo tedaj o tem odločali.
Vodja poslancev največje koalicijske stranke LMŠ Brane Golubovič pa je, kot vedno doslej, zavrnil očitek Janeza Janše in povedal, da je rebalans proračuna za letos dober, da ima načrtovanih 200 milijonoev evrov presežka, da vlada z njim znižuje javni dolg, da je razvojno in socialno naravnan. "Po našem mnenju tudi ni protiustaven,“ nam je še dejal Golubovič.