Šarec na vladi zlahka dobil komisarsko bitko

Uroš Esih Uroš Esih
18.07.2019 18:43

Veleposlanik Janez Lenarčič je s preglasovanjem na vladi postal slovenski kandidat za evropskega komisarja. Lenarčič bi si želel enotne podpore, kar bi mu zelo pomagalo pri naslednjih fazah postopka imenovanja

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
S slovenskim kandidatom za evrospkega komisarja je dobro sodeloval tudi Janez Janša v času njegove prve vlade. Danes ga označuje za sposobnega tehnokrata z izkušnjami.
Robert Balen

Kljub napovedanemu viharju zaradi nezadovoljstva, ker je predsednik vlade Marjan Šarec brez posvetovanja s koalicijskimi partnerji izbral diplomata Janeza Lenarčiča za kandidata za evropskega komisarja, je današnja seja vlade minila precej mirno. Na glasovanju na vladi je Lenarčič dobil 13 glasov podpore, trije glasovi ministrov iz vrst SD pa so bili, kot napovedano, proti. Lenarčič je bil torej potrjen za kandidata za komisarja s preglasovanjem. Ministrica za infrastrukturo, sicer pa v prejšnji komisarski sagi samonominirana kandidatka, Alenka Bratušek (SAB), je bila odsotna.

Kakšne so rane v koaliciji

Najprej o tem, da jih je premier postavil pred zid, nato glasovali za. 
Robert Balen

Janša: V Bruslju slina, doma steklina

Povsem različni pa so odzivi glede potrditve Lenarčiča iz desne opozicije. Prvič zato, ker je Lenarčič sposoben tehnokrat z izkušnjami, ki bi jih Šarec potreboval doma ob vodenju EU. Drugič pa zato, ker Lenarčič v EU nima nobene teže. "Poznate kak njegov predlog, idejo, zamisel?" se je vprašal Janša, ki je predlog označil za neambiciozen, skovan po formuli 'V Bruslju slina, doma steklina.'
Povsem drugače meni predsednik Nove Slovenije Matej Tonin, ki se spogleduje z vlogo "nadkoalicijske" partnerice, če bi Levica odpovedala pogodbeni odnos s koalicijskim peterčkom. Imenovanje veleposlanika Lenarčiča je označil za dobro izbiro in da mu težko očitajo pomanjkljivo strokovno usposobljenost. "Glede na to, kar je delal v preteklosti, strokovne kompetence zagotovo ima," je dejal Tonin in pohvalil Lenarčičevo delo v času prve Janševe vlade, ko je bil vodja delovne skupine za pripravo slovenskega predsedovanja EU.
Lenarčič pa je iz Bruslja sporočil, da ga veseli, da je vlada potrdila predlog predsednika vlade Šarca. Pomenljivo je dejal, da bi si sicer želel enotne podpore, kar bi zelo pomagalo pri naslednjih fazah. V Bruslju izbire slovenskega kandidata niso komentirali. Članice imajo do konca avgusta čas, da predlagajo komisarske kandidatke. V začetku septembra sledijo pogovori predsednice Evropske komisije Ursule von der Leyen s kandidati, nato pride na vrsto porazdelitev resorjev ter zatem zaslišanja pred pristojnimi odbori v Evropskem parlamentu.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta