Želim opozoriti, da sovražne vsebine, med katerimi velja izpostaviti najmanj homofobijo in rasizem, zastrupljajo družbo, vanjo vnašajo razdor in le spodjedajo že tako krhka strpnost in sožitje. Meja dopustnega, že zdaj pogosto zabrisana, tako še bolj bledi. Res hočemo, da sprejemljivo postane prav vse?" je v petkovem sporočilu za javnost, s katerim se je odzval na oglaševanje podjetij v medijih, ki širijo sovražne vsebine, med drugim zapisal predsednik vlade Marjan Šarec. Z izraženim mnenjem je predsednik vlade, ki mu je v zadnjem mesecu uspelo podvojiti delež tistih, ki mislijo, da njegova vlada dela uspešno, pokazal, da v nasprotju s predsednikom države Borutom Pahorjem, ki se pogosto ne želi opredeljevati do občutljivih družbenih in vrednotnih vprašanj, želi biti tudi moralna avtoriteta.
Ustvarjanje ozračja srčnosti in strpnosti
Ker se je na družabnih omrežjih pred časom vnela razprava o spornosti oglaševanja državnih podjetij v medijih, ki širijo sovražne vsebine, in ker so v kabinetu predsednika vlade prejeli kar nekaj pozivov, da se do tega javno opredelijo, je Šarec pripravil svoj odgovor. "Vedno sem in bom zagovarjal samostojnost in neodvisnost delovanja podjetij. Razumem, da si prizadevate za tržno uspešnost in konkurenčnost. Razumem tudi, da stremite k doseganju poslovnih ciljev in da vaši oddelki za trženje, ki so osredotočeni na učinkovitost, skušajo doseči čim širši krog ciljnih skupin. Pa vendar je ob široki paleti načinov in poti oglaševanja ter zlasti ob dejstvu, da se predstavljate kot 'družbeno odgovorna' podjetja, zavezana svojim 'etičnim kodeksom', na mestu razmislek, kakšno je sporočilo vašega oglaševanja v medijih, ki se od nestrpnosti in sovražnega govora ne ogradijo in ju ne obsodijo, pač pa – nasprotno – ju celo širijo ali pri tem pomagajo," je bil jasen predsednik vlade. Dodal je, da sta medijska svoboda in svoboda govora temelja demokracije, a še zdaleč ne omejeni in je zato tudi preko oglaševanja v medijih treba ustvarjati ozračje srčnosti in strpnosti, sprejemanja ranljivih, drugačnih in drugače mislečih. Sporočilo je zaključil s pozivom k razmisleku, ali želja po dobičku res upravičuje strpnost do nestrpnosti.
Ali želja po dobičku res upravičuje strpnost do nestrpnosti?
Različna mnenja o pozivu
Četudi Šarec v svojem zapisu ni omenil, katera podjetja in katere medije ima v mislih, je marsikdo v njegovih besedah prepoznal prizadevanja Domna Saviča z Inštituta Državljan D, ki nekatera državna podjetja, med drugim najbolj Telekom, opozarja na oglaševanje v medijih, kot je Nova24TV. "Čestitamo Marjanu Šarcu in vladi za pokončno držo, za jasno izraženo stališče in za opredelitev do tega problema," so zapisali na twitterju.
"Premier tvega resno prestopanje meje politično sprejemljivega, če se postavi v vlogo presojevalca, kaj so to sovražne vsebine, kdo je zanje odgovoren, kako se jim zoperstavljati. Posebno če močno sugerira, da prihajajo samo z ene od dveh strankarskih političnih strani. Kot razumemo, premier vsebino točno določenih medijev, ki so opozicijski, opredeljuje za sovražni govor," pa so besede predsednika vlade interpretirali štirje slovenski ustavni pravniki dr. Andraž Teršek, dr. Matej Avbelj, dr. Jurij Toplak in dr. Jernej Letnar Černič. Predlagali so mu, naj "z držo in delovanjem ravna bolj previdno, preudarno in tako, da ne bo sam prestopal meje svobodnega delovanja in izražanja, ki pritiče predsedniku vlade". Šarčev poziv se je zdel nesprejemljiv Združenju novinarjev in publicistov. Nasprotnega mnenja so v Alternativni akademiji, ki jo vodi dr. Darko Štrajn: "Četudi je zapis, objavljen na vladni spletni strani, zadržan v svojih formulacijah in spisan v dovolj razumevajočem tonu v odnosu do podjetij, ki objavljajo oglase v medijih, namenjenih širjenju najmračnejših ideologij in lažnih novic ter pravi psihološki vojni proti zagovornikom strpnosti, univerzalnosti človekovih pravic in demokratičnega dialoga, ga štejemo za prvo nekoliko resnejšo gesto v prid obrambi temeljnih načel strpnosti v demokratični družbi." Prepričani so, da v demokraciji ni druge obrambe proti pritlehni propagandi, širjenju laži in strahu, kot je ustvarjanje javnega zavedanja o njihovem dejanskem pomenu in nevarnosti, in k temu morajo prispevati najprej politiki: "Upamo, da je vlada s to izjavo stopila na pot resnejše obrambe demokracije."
"Poziv predsednika vlade pozdravljamo kot prvi korak pri prekinitvi prakse, na katero smo opozarjali že pred začetkom letošnje volilne kampanje, a naše pobude niso naletele na ustrezen odziv," so med drugim sporočili iz Društva novinarjev Slovenije.
Vesel, da je dvignil prah
Številne odzive je bilo zaznati tudi na družbenih omrežjih. Ob robu včerajšnjega posebnega vrha o brexitu v Bruslju je Šarec na novinarska vprašanja odgovoril, da je zadovoljen, da je njegovo sporočilo za javnost dvignilo nekaj prahu in da so ljudje začeli o tem razmišljati. "Ta poziv je namenjen temu, da se razmisli v naši družbi, če je z oglasi, ki pomenijo denar, za financirati take vsebine. Nisem pa jaz nikomur govoril, kaj mora in česa ne sme pisati," je svoje prve besede dodatno pojasnil Šarec.
Temeljni medijski bonton
Dr. Marko Milosavljević s katedre za novinarstvo Fakultete za družbene vede v Ljubljani: "Predsednik vlade je več ali manj omenil zgolj to, kar že piše v zakonu o medijih (8. člen) in kazenskem zakoniku. Mediji ne smejo širiti vsebin, ki spodbujajo rasizem, diskriminacijo, sovraštvo ... Opozoril je torej na temeljne pojme medijskega bontona in osnovne parametre slovenskega in medijskega pravnega okvirja."