Poslanci SDS so v parlamentarno proceduro včeraj vložili predlog resolucije, s katero bi državni zbor Rusko federacijo uvrstil med države, ki podpirajo terorizem. "S sprejetjem resolucije bi podprli in tudi sami obsodili obsežne ruske napade na ukrajinske civiliste, civilne objekte in ključno energetsko infrastrukturo, ki so očiten poskus doseganja političnih ciljev z ustrahovanjem civilnega prebivalstva in so skladni s terorističnimi metodami," piše v predlogu resolucije, ki so jo pripravili v SDS.
Janša: To potezo vladne koalicije smo čakali od oktobra lani
Prvak SDS Janez Janša je poudaril, da so omenjeno resolucijo vložili zato, ker tega doslej ni storila vladajoča koalicija. "To potezo vladne koalicije smo čakali od oktobra lani, ko je parlamentarna skupščina Sveta Evrope sprejela podobno resolucijo. Kolikor vem, je Slovenija tisto resolucijo podprla, vsaj ni bilo slišati, da bi temu nasprotovali. Novembra lani je nato podobno resolucijo sprejel tudi Evropski parlament," je pojasnil Janša. Po njegovih besedah vladajoči koaliciji s predlogom resolucije pomagajo, da ne "zatava" še bolj v svojih zmedenih izjavah glede nadaljnje vojaške pomoči Ukrajini.
"Tukaj ni vmesne ali tretje strani. Ali podpiraš rusko agresijo ali pa podpiraš pravico in boj Ukrajincev za svobodo in ozemeljsko celovitost," je menil Janša in dodal, da obstaja na desetine razlogov, ki v skladu z mednarodnimi akti podpirajo uvrstitev Ruske federacije med države, ki podpirajo mednarodni terorizem. Ruska vojska skupaj s skupino Wagner v Ukrajini izvaja zločine, o tem govorijo množična grobišča in porušena mesta, kot je Mariupol, je spomnil Janša in ocenil, da je skrajni čas, da tovrstno resolucijo sprejme tudi Slovenija. V skladu z resolucijo, ki so jo pripravili v SDS, bi državni zbor pozval vlado Roberta Goloba, da slednja tudi na vladni ravni sprejme akte, ki uvrščajo Rusijo med države, ki podpirajo terorizem.
Golob: Dejanja štejejo več kot besede
Vsako neusklajeno politično dejanje je nepotrebno in neumestno, se je odzval premier Robert Golob. Pravi, da je bilo slovenskih obsodb ruske agresije veliko, zato "ne potrebujemo vedno novih političnih deklaracij".
Premier Golob je v izjavi zapisal, da ob prvi obletnici ruske agresije na Ukrajino potrebujemo politično enotnost tako doma kot na evropski ravni. "Zdaj gre za to, da storimo vse za zaustavitev ruske agresije, za premirje in za to, da bo končno dana priložnost diplomaciji." Ob tem je potrdil zavezanost Slovenije odločni podpori Ukrajini, "ker dejanja štejejo več kot besede in ker je to naša mednarodnopravna in predvsem moralna dolžnost".
Odziv zunanje ministrice Tanje Fajon: To je prilivanje olja na ogenj
Vsaka pobuda za uvrstitev Rusije na seznam držav, ki podpirajo terorizem, pomeni kaznovanje celotnega ruskega naroda, se je na pobudo poslancev SDS odzvala zunanja ministrica Tanja Fajon. Pravi, da je treba najti pot za začetek pogajanj za vzpostavitev trajnostnega in pravičnega miru v Ukrajini.
"Ne verjamem, da lahko to ustavi Vladimirja Putina v tej agresiji, da bo to ustavilo vojno, nasprotno, gre za prilivanje olja na ogenj," pravi ministrica. In da Slovenija od vsega začetka ostro obsoja rusko brutalno agresijo v Ukrajini.
Ruska federacija je začela vojno na ukrajinskem ozemlju, je spomnila Tanja Fajon in opozorila, da gre za protipravno vojno, v kateri se Ukrajina, kot bi se tudi Slovenija, brani in prosi za pomoč. Znova je zatrdila, da bo Slovenija pomagala Ukrajini, dokler bo treba.
"Resolucija močno odstopa od izjave skupine rusofilov"
Na vprašanje, kolikšno podporo uživa njihova resolucija med poslanskimi skupinami, pa je Janša odgovoril, da se jim v SDS zdi podpora resoluciji samoumevna, "razen če tisti, ki predstavljajo slovensko oblast in hodijo na sestanke EU in Nata v Bruselj, tam govorijo nekaj, zdaj pa bodo govorili drugače". "V tej resoluciji ni ničesar, kar bi kakorkoli odstopalo od uradnih stališč slovenske politike, močno pa odstopa od izjave skupine rusofilov, ki smo jo prebrali pred časom. Med njimi so tudi neposredni predlagatelji in podporniki sedanje oblasti," se je na javno pismo s pozivom k zaustavitvi vojne v Ukrajini, pod katerega se je kot prvi podpisal nekdanji predsednik države Milan Kučan, odzval Janša. Na vprašanje, kako se bodo v SDS odzvali na poziv VSO k interpelaciji celotne vlade zaradi ukinitve muzeja slovenske osamosvojitve, pa je odgovoril, da se bodo v stranki o tem še pogovorili.