Razloge za prvo interpelacijo v tem mandatu je predstavil poslanec največje opozicijske stranke Branko Grims. V SDS notranji ministrici Tatjani Bobnar očitajo, da je zlorabila funkcijo, opustila dolžnostna ravnanja in zavajala javnost v povezavi z ilegalnimi migracijami in odstranitvijo ograje na slovensko-hrvaški meji. Grims je ocenil, da se število nezakonitih prehodov državne meje letos povečuje, prav tako narašča število izraženih namer za prošnjo za azil. "Slovenija postaja ciljna država ilegalnih migrantov, kar pomeni dodatno varnostno, socialno in finančno obremenitev," je povedal Grims in dodal, da je policija po zakonodaji dolžna preprečiti vsak nezakonit prestop državne meje.
SDS zmotilo ukrepanje policije ob aferi Fotopub
Poslanec SDS je odstranjevanje ograje na južni meji označil kot "napačen signal ilegalnim migrantom", ministrica pa po njegovih besedah načrtno enači nezakonite migrante z begunci. V največji opozicijski stranki Bobnar opustitev dolžnega ravnanja očitajo tudi pri pripravi strokovnih podlag pred začetkom odstranjevanja ograje, moti pa jih tudi nepravočasno ukrepanje policije v zvezi z razkritji domnevnih spolnih zlorab v aferi Fotopub. Grims je ocenil, da policija po vseh dosedanjih informacijah ni pravočasno začela z zbiranjem informacij in zaščito dokazov, da je čakala več dni, preden je začela zakonite postopke in se sklicevala, da za to potrebuje uradno prijavo, čeprav je po njegovih besedah v primeru suma tako hudih kaznivih dejanj sploh ne potrebuje.
Bobnar: Interpelacije se niti slučajno ne bojim
Notranja ministrica Tatjana Bobnar se je potezo SDS odzvala z besedami, da se "interpelacije, ki ji očita solidarnost, spoštovanje človekovih pravic in temeljnih svoboščin", niti slučajno ne boji. "Če delaš pošteno in zakonito, se lahko mirne vesti soočiš s komerkoli in kadarkoli argumentirano zagovarjaš svoje odločitve. Zato nimamo nobenih težav s pojasnili in predstavitvijo našega uspešnega dela v stotih dneh, ki pa nekatere očitno zelo vznemirja, še zlasti, ker pri tem odkrivamo vrsto nepravilnosti in sumov kaznivih dejanj predhodnega vodstva," je poudarila Bobnar.
Ministrici Bobnar očitajo tudi odgovornost za dopis, s katerim je notranje ministrstvo zaprosilo upravne enote, nekatere zavode in diplomatsko-konzularna predstavništva, naj na vidnem mestu objavijo naslov, na katerega lahko volivci pošljejo podpise podpore h kandidaturam nekaterim predsedniških kandidatov. Na ministrstvu so to najprej storili za Natašo Pirc Musar, ki je bila prva, ki je zaprosila za to, nato pa so za to zaprosili tudi nekateri drugi napovedani kandidati. V SDS so na drugi strani prepričani, da bi notranje ministrstvo moralo naslovnikom dopisa posredovati naslove vseh kandidatov hkrati, in to že takoj ob začetku zbiranja podpisov ali pa bi se moralo takšnega dejanja vzdržati. Grims je ob tem dejal, da ne enači postopkov, povezanih z zbiranjem podpisov za razpise referendumov s postopki vlaganja kandidatur na predsedniških volitvah.
Poslanci NSi niso prispevali svojih podpisov
Omenjeno interpelacijo so v SDS vložili sami, svojih podpisov pa niso prispevali poslanci opozicijske NSi. Prvak stranke Matej Tonin je povedal, da bodo vsebino interpelacije preučili in se takrat nanjo tudi odzvali. V koalicijskem trojčku Gibanje Svoboda, SD in Levica so očitke proti Bobnar medtem označili za prazne in neutemeljene. Vodja poslancev Gibanja Svoboda Borut Sajovic je ocenil, da SDS nadaljuje "politizacijo in ideološko zavajanje". Po njegovi oceni vlada in policija delata drugače kot v obdobju zadnje Janševe vlade. "Pri dobrem delu policije je na prvem mestu spoštovanje zakona in upoštevanje stroke," je dejal Sajovic in dodal, da je ministrica Bobnar eden od najmočnejših členov aktualne vlade. Ob očitkih glede odstranjevanja ograje na južni meji pa je Sajovic dejal, da so "migranti problem samo takrat, ko je SDS v opoziciji". V SD so ocenili, da se Bobnar trudi odpraviti škodo, ki jo je za seboj pustila prejšnja vlada, vodja poslancevb Levice Matej T. Vatovec pa je poudaril, da je bil glavni namen SDS to, da interpelacijo vloži, ne pa iskanje utemeljenih razlogov, zakaj bi bilo delo ministrice v nasprotju z zakonodajo.
Janša interpelacijo Bobnar napovedal že prejšnji mesec
Grims je dejal, da zaradi vseh očitkov predlagajo državnemu zboru, da Bobnar razreši s položaja notranje ministrice. V zadnjih dneh so se v javnosti pojavile informacije, da bi v SDS lahko interpelirali tudi zunanjo ministrico Tanjo Fajon in obrambnega ministra Marjana Šarca. Grims je dejal, da je imela Bobnar pri prvi interpelaciji "hudo konkurenco znotraj vlade", a ni želel pojasniti, ali bodo v stranki interpelirali tudi Fajon in Šarca. Fajon v SDS očitajo zlorabo "diplomatskega komunikacijskega sistema", do Šarca pa so kritični zaradi vladne odločitve o odpovedi pogodbe o nakupu nemških oklepnikov boxer. Da je omenjena poteza "zrela za interpelacijo", je na Twitterju pred dnevi ocenil prvak SDS Janez Janša. Da bi v stranki prvo interpelacijo v tem mandatu lahko vložili proti Bobnar, pa je Janša nakazal že prejšnji mesec, ko se je obregnil ob objavo notranjega ministrstva o migracijah.