Skoraj toliko kot samostojna Slovenija je star projekt etični kodeks poslancev, pa ga slovenski parlamentarci še zmeraj nimajo. Zadnji večji poskus, ki, kot niti eden do zdaj, ni dobil zadostne podpore poslank in poslancev, je iz mandata 2014-2018. Zdajšnji sklic državnega zbora so h kodeksu takoj po lanskih parlamentarnih volitvah pozvali skupina proti korupciji pri Svetu Evrope Greco pa komisija za preprečevanje korupcije in nevladna Transparency International. Pred parlamentarnimi počitnicami je v državnem zboru za zaprtimi vrati sestankovala nova delovna skupina za pripravo etičnega kodeksa.
Židan: Za ugled državnega zbora gre
Nekatera področja, ki jih v drugih državah - nekaj čez polovico parlamentov držav članic Evropske unije, ki so primerljivi z državnim zborom - pokrivajo z etičnim kodeksom, so pri nas urejena z zakonom o integriteti in preprečevanju korupcije pa z zakonom o poslancih in s poslovnikom državnega zbora, je po prvem srečanju skupine za etični kodeks rekel predsednik DZ Dejan Židan (SD). A da "trenutna ureditev kaže, da smo v tem trenutku poslanke in poslanci v privilegiranem položaju, in sicer predvsem v smislu, da so pravila, vključno s sankcijami, za druge državne funkcionarje v Sloveniji strožja, tudi strožje se jih obravnava". Verjame, da bo to že v najkrajšem možnem času urejeno. Tudi prek predloga zakona o spremembah in dopolnitvah zakona o poslancih in predloga zakona o državnem zboru, "ki izenačujeta poslance z ostalimi funkcionarji". A je, tako predsednik državnega zbora, nujen tudi etični kodeks, ker gre "za povrnitev in dvig zaupanja in ugleda državnega zbora in da na ta način preventivno delujemo na polju, ki pokriva možna koruptivna dejanja, in pokrijejo se nekatere sive lise, ki jih zakonodaja ne pokrije".
NSi ne sodeluje, za Levico kodeks ni dovolj
Kaj pravijo v strankah? V SMC sprejetje kodeksa podpirajo, moral bi prispevati k ugledu, integriteti in zaupanju v funkcijo poslanca ter institucijo državnega zbora, "to pa s pomočjo definiranih pravil ravnanja, spoštovanja pravnih določb in etičnih načel". Do besedila da mora priti z dialogom in v čim širšem konsenzu. V poslanski skupini SAB podpirajo nastanek etičnega kodeksa poslank in poslancev, "pobudo zanj pa je na predsednika državnega zbora že leta 2015 naslovila takratna poslanska skupina ZaAB". Še vedno so prepričani, da bi kodeks etike v državnem zboru vzpostavil višje standarde politične kulture.
Do zdaj so še vsi poskusi pisanja etičnega kodeksa propadli