Pravosodni minister Lovro Šturm se je v imenu države za sodno zmoto opravičil Martinu Uherniku, ki je nedolžen odslužil sedem leta zapora za umor, zoper katerega je tožilstvo 32 let po njem umaknilo obtožnico.
Čez dva meseca bo
Martin Uhernik
iz Gabrske Gore na Gorjancih dopolnil 79 let. Še vedno je kar dobrega zdravja, a pri hoji si pomaga s palico, ki je, kot pravi, njegova tretja noga. Dela skoraj ne več, večino dela doma in v vinogradu so prevzeli njegov 50-letni sin Martin in vnuka, 18-letni Rok in 15-letni Matej, s katerimi živi.
Lovro Šturm
Uhernik: Nisem morilec
Ko Martin Uhernik začne govoriti o kalvariji, ki jo je zaradi Luzarjevega umora, zaradi katerega je bil osem let po krivici v zaporu na Dobu, doživela cela družina, postane otožen, na trenutke celo jezen. Čeprav je tožilstvo sicer šele leta 2007 po obnovljenem postopku zaradi umora Luzarja, za katerega je bil Uhernik obsojen na deset let zapora, zoper njega umaknilo obtožnico, sam pa je od države prejel tudi odškodnino, ki sicer njemu in družini ne more nikoli povrniti prestanega trpljenja, predvsem pa krivice, nekateri še danes s prstom kažejo nanj, pravi Uhernik. "Nisem morilec, po nedolžnem sem bil zaprt, trpela je cela moja družina, žena je zaradi tega zbolela in zgodaj umrla, in upam, da bo resnica le enkrat prišla na dan. Upam, da bodo ljudje zdaj, ko bodo lahko videli film z naslovom Sramota, končno verjeli, da sem nedolžen, čeprav je to pred leti že ugotovilo sodišče. Jakob Luzar je bil moj prijatelj, veliko smo se družili in si pomagali med seboj, nikoli mu ne bi škodoval, po prihodu z Doba pa so me imeli za morilca," pravi Uhernik.
Nihče ga ni vzel v službo
Ko sta bila z ženo Ano prvič oproščena in sta prišla iz zapora, si je poiskal službo v Novolesu, nato pa so ga leta 1977 spet zaprli. Obsodili so ga na osem let zapora, Ano na dve leti, ker je zaradi pritiskov priznala. "Nato je bila na višjem sodišču oproščena, m
eni pa so dodali njeni dve leti zapora. Na Dobu nikoli nisem klonil, nikoli nisem razmišljal, da bi si vzel življenje, saj sem vedel, da sva z Ano nedolžna, in upal, da bom nekoč dokazal resnico. Nato sem šel na prestajanje zaporne kazni. Ko sem prišel iz zapora, sem želel nazaj v Nemčijo, v službo, kjer sem bil, preden so me drugič zaprli, a so mi sporočili, da sem prestar. Tudi doma nisem dobil službe, ker me nihče, mene, ki sem bil označen za morilca, ni hotel vzeti v službo. Zato sem se invalidsko upokojil. Moja otroka sta živela zelo skromno in pri drugih ljudeh, ko sva bila z Ano prvič v priporu; tedaj sta imela dvanajst in osem let. Žena je od žalosti in skrbi umrla, stara komaj 55 let. Hči Marinka je morala pri 15 letih v službo, delala je kot perica v bolnišnici v Novem mestu, da je vzdrževala družino. Tudi jaz sem na Dobu delal po cele dneve, tistih nekaj dinarjev, ki sem jih zaslužil, pa pošiljal domov. Žena si je zelo jemala k srcu, da je prvič 'priznala', da sva morila, čeprav so jo k temu prisilili preiskovalci. Otroka so ljudje ozmerjali, da sta otroka morilca. Bilo je res hudo," nam je povedal Uhernik.
Martin Uhernik mlajši