Selitev ministrstva za delo z dežja pod kap

Tanja Fajnik Milakovič Tanja Fajnik Milakovič
09.12.2018 19:27

Inšpektorji novembra s peticijo zahtevali preklic selitve v Dunajske kristale zaradi neprimernih prostorov. Peticija pa očitno nikogar preveč ne skrbi, čeprav bi morala tudi zaradi zgleda drugim delodajalcem.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Ministrstvo in inšpektorat za delo se selita pod eno streho v Dunajskih kristalih.
Robert Balen

Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti (MDSSZ) ter inšpektorat za delo (IRSD) naj bi bili do danes preseljeni v nove prostore na Štukljevo 44 - v ljubljanske Dunajske kristale. Čeprav je bila selitev uslužbencev ministrstva nujna zaradi zdravju nevarnega delovnega okolja v starih pisarnah v Kotnikovi ulici 28, predsednica sindikata delavcev na ministrstvu Saša Mlakar pravi, da se "selijo z dežja pod kap".
Tudi inšpektorji za delo nasprotujejo selitvi. Pravijo, da so novi prostori, ki jih je izbralo in najelo ministrstvo za javno upravo (MJU), neprimerni, saj so bili zgrajeni za trgovine in lokale, ki so jih preuredili v njihove nove pisarne. Že 19. novembra je skupina uslužbencev inšpektorata naslovila peticijo na vse pristojne, med drugim tudi predsednika vlade Marjana Šarca, k preklicu selitve v nove prostore, ker ti po njihovi oceni niso v skladu s predpisi in standardi. V peticiji z obširno obrazložitvijo so navedli probleme oziroma razloge za neprimernost prostorov, kot so prezračevanje, osvetljenost, postavitev pisarn okoli svetlobnega jaška in neustrezno lokacijo sejne sobe. Peticija je še posebej skrb zbujajoča, ker so jo podpisali inšpektorji, ki opozarjajo na kršitve predpisov na področju zdravja in varnosti pri delu, torej na kršitve iz svoje pristojnosti.

Uporabno dovoljenje je bilo pridobljeno

Tudi v sindikatu uslužbencev ministrstva imajo vrsto pripomb na selitev v stolpiča na Štukljevi 44, ki po njihovih informacijah naj ne bi bila zgrajena protipotresno, kar naj bi bil tudi razlog, da stavba še nima uporabnega dovoljenja. A so to konec tedna na ministrstvu za javno upravo zanikali: "MJU prostorov sploh ne bi prevzel in predal v uporabo, če zanje ne bi bilo pridobljeno uporabno dovoljenje. Uporabno dovoljenje je bilo pridobljeno."
Pojasnili so še, da je najemodajalec, D.S.U., družba za svetovanje in upravljanje, ki je lastnica dveh stolpičev v poslovnem kompleksu Dunajskih kristalov, ob primopredaji predal zahtevano dokumentacijo, ki v ničemer ne izkazuje neustreznosti ali morebitnih kršitev področne zakonodaje, po zaključeni selitvi in v mesecu ali dveh po polnem obratovanju obeh organov na lokaciji pa bo izvedel tudi meritve mikroklime in osvetljenosti delovnih mest. Glede na rezultate in potrebe bo izvedel dodatne ukrepe kar zadeva mikroklimo, osvetljenost …

Dolgo so čakali

Ker jim sindikat uslužbencev ministrstva za delo očita, da so kar dve leti in pol čakali na selitev iz prostorov v Kotnikovi 28, čeprav je pooblaščena izvajalka medicine dela Alenka Franko, strokovnjakinja za industrijsko toksikologijo s kliničnega inštituta za medicino dela, ministrstvu že avgusta leta 2016 priporočila zamenjavo delovnega okolja zaradi resnih zdravstvenih težav uslužbencev, predvsem tistih, ki so delali v nekdanjih prostorih Iskre Vega. Analiza vzorcev gradbenega materiala v teh prostorih, opravljena leta 2014, je namreč pokazala, da so v njem prisotne različne strupene snovi, tudi rakotvorne PCB-spojine in benzeni, čeprav še v dovoljenih količinah. Čeprav so uslužbenci ministrstva na težave opozarjali že vse od začetka, ko so leta 2012 začeli delati v novih prostorih, je preteklo kar šest let do selitve.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta