Šest strank je podalo predlog za etični kodeks za poslance, največje vladajoče stranke ni med njimi

Žana Vertačnik Žana Vertačnik
05.06.2020 17:10
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Ljubljana. Državni zbor. Igor Zorčič, predsednik državnega zbora
Robert Balen

Poslanci LMŠ, SD, NSi, SAB, Desusa, SMC in narodnih skupnosti so v obdobju precej razgretega ozračja v državnem zboru (DZ) podpisali predlog etičnega kodeksa za poslance. "Gre za skupek načel in pravil, ki se jih morajo držati poslanke in poslanci, da krepijo ugled DZ, njegovo integriteto in ne nazadnje zaupanje v njihovo lastno delo," je izpostavil predsednik DZ Igor Zorčič.
Prva pobuda za sprejetje etičnega kodeksa je bila v Sloveniji po navedbah Zorčiča že davnega leta 1993, a sprejetja ni bilo. "V tokratnem sklicu državnega zbora smo v številnih poslanskih skupinah ocenili, da je napočil čas, da se kodeks sprejme, dogovorili smo se tudi o vsebini," je povedal Zorčič. Načela, na katerih kodeks temelji, so ugled in integriteta, lojalnost, pravičnost in poštenost, odgovornost, tudi okoljska, ter dostojnost in spoštljivost.
Vsebuje tudi sankcije, in če kdo oceni, da je kodeks kršen, poda pobudo predsedniku ali podpredsedniku DZ, da o tem odloča kolegij predsednika DZ. Za sklep o kršitvi kodeksa je potrebna dvotretjinska večina članov, s prav tako večino pa kolegij odloči o izreku sankcije. Predlagatelji, med katerimi ni Levice, SDS in SNS, pošiljajo kodeks v sprejetje kolegiju predsednika DZ, ki bo o njem odločal prihodnji teden. Za sprejetje potrebujejo navadno večino članov.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta