Po tem, ko je poročilo o dogajanju na ministrstvu v sredo predsedniku vlade Marjanu Šarcu oddal minister za kulturo Dejan Prešiček, so sedaj poziv na premiera naslovili tudi člani sindikata delavk in delavcev ministrstva za kulturo. V današnjem dopisu ugotavljajo, da je navkljub njihovi zavezanosti k dialogu in po kriznem sestanku v torek minister s svojim ravnanjem in izjavami dokončno izgubil njihovo zaupanje. "Zaposleni na ministrstvu za kulturo od vas pričakujemo zagotovitev dostojnih delovnih razmer in vam zato predlagamo, da ministra nemudoma zamenjate," so pozvali Marjana Šarca, ki je včeraj dejal, da se bo o usodi ministra odločil, ko se vrne iz Davosa in prebere ministrovo poročilo.
Odziv zagovornika načela enakosti
Odgovor na poziv sindikata delavk in delavcev ministrstva za kulturo smo prejeli iz urada zagovornika načela enakosti, ki ga vodi Miha Lobnik. Urad, sporočajo, z zaskrbljenostjo spremlja dogajanje na ministrstvu za kulturo. Poudarjajo, da "vsako trpinčenje predstavlja grob poseg v človekovo dostojanstvo in je kot takšno vedno nedopustno in nesprejemljivo". A dodajajo, da vsako nadlegovanje ali trpinčenje še ne predstavlja kršitve prepovedi diskriminacije na podlagi zaščitene osebne okoliščine, za kar so pristojni in da "v tem trenutku ne zaznavajo elementov", na podlagi katerih bi lahko opisano dogajanje obravnavali. Ob tem pa "pričakujejo, da bodo pristojne institucije čim prej opravile svoje delo".
Odziv varuhinje za človekove pravice
Z urada varuhinje človekovih pravic Vlaste Nussdorfer pa so sporočili, da bodo dogajanje preučili v okviru svojih pristojnosti. Ob tem dodajajo, da na problematiko šikaniranja oziroma mobinga urad varuhinje opozarja v svojih letnih poročilih in terja ukrepanje pristojnih, pri čemer se zavzemajo "za ničelno toleranco do nasilja, tudi do nasilja na delovnem mestu". "Vsi delavci imajo pravico do osebnega dostojanstva pri delu," navajajo temeljno človekovo pravico, zapisano tako v slovenskih kot mednarodnih pravnih aktih.