Šest prometnih nesreč s smrtnimi žrtvami so letos povzročili tovornjakarji, skoraj četrtina kršitev je prehitra vožnja

Elizabeta Planinšič Elizabeta Planinšič
12.11.2024 16:30

Tovorni promet se je na naših cestah v zadnjih desetletjih močno povečal, narašča pa tudi število nesreč, v katerih so udeleženi tovornjakarji in vozniki avtobusov.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Skoraj 40 tisoč kršitev prometnih predpisov je policija letos že ugotovila pri voznikih tovornjakov in avtobusov.
Dars

V ponedeljek se je začela druga letošnja nacionalna preventivna akcija za večjo varnost voznikov tovornih vozil in avtobusov, ki jo izvajata Agencija za varnost prometa (AVP) in policija. Evropsko usklajen poostren nadzor, pod skupnim imenom Truck & Bus, bodo na večini evropskih cest opravljali do 17. novembra letos.

Cestni tovorni promet v Sloveniji se je v nekaj desetletjih močno povečal, s čimer se je povečala tudi možnost prometnih nesreč. Promet tovornih vozil se je v zadnjih dvajsetih letih povečal za 233 odstotkov - s 600 milijonov prevoženih kilometrov na dve milijardi prevoženih kilometrov tovornih vozil letno. Narašča pa, kažejo podatki AVP, tudi število prometnih nesreč, v katerih so udeleženi poklicni vozniki, bodisi kot povzročitelji bodisi kot udeleženci. Do sredine oktobra letos so bili vozniki tovornih vozil in avtobusov udeleženi v 2338 prometnih nesrečah, od tega so jih povzročili 1354, kar znaša več kot polovico. V letošnjem letu so poklicni vozniki povzročili nesreče s šestimi smrtnimi žrtvami, štiri žrtve so bili vozniki tovornih vozil sami, poleg njih pa še voznik osebnega vozila in pešec.

Najbolj pogosti vzroki hudih prometnih nesreč s smrtnim izidom, ki jih povzročijo vozniki tovornih vozil in avtobusov, so v zadnjih petih letih neprilagojena hitrost, neupoštevanje pravil prednosti, premiki z vozilom in nepravilna stran ali smer vožnje. Do 15. oktobra letos je bilo pri voznikih tovornih vozil ugotovljenih 39.758 kršitev prometnih predpisov, kar je 6,4 odstotne točke več kot v enakem obdobju lani (37.372 kršitev). Najpogostejše kršitve pri voznikih tovornih vozil so bile prekoračitev hitrosti (9793 kršitev), uporaba mobilnih telefonov in drugih naprav (5630 kršitev), neuporaba varnostnega pasu (4027 kršitev), nepravilnosti, povezane s tovorom (2012 kršitev), ter nepravilno prehitevanje (1859 kršitev).

Prisotnost alkohola pri voznikih tovornih vozil in avtobusov, ki povzročijo prometne nesreče, je relativno nizka, saj gre za profesionalne voznike, ki jim v delovnem času ni dovoljeno piti alkohola. Alkoholiziranost je bila pri povzročiteljih vseh nesreč zabeležena v 3,12 odstotka primerov, pri povzročiteljih smrtnih prometnih nesreč pa v 3,45 odstotka primerov. Pri vseh prometnih nesrečah, ki so jih povzročili vozniki tovornih vozil in avtobusov, so tuji državljani povzročili 40 odstotkov nesreč. Pri najbolj tragičnih, torej nesrečah s smrtnim izidom, je ta odstotek nekoliko višji, 42-odstoten.

V tem tednu tako policisti izvajajo več poostrenih nadzorov nad avtobusi in tovornimi vozili. Poleg tega tudi pri rednem delu prioritetno izvajajo nadzor nad tovornimi vozili in avtobusi. Nadzor nad tovornimi vozili opravljajo s preusmerjanjem teh na kontrolne točke na avtocestah. Nadzor pri avtobusih izvajajo tudi na avtobusnih postajališčih v mestih in krajih, avtobusni prevozi pa so nadzoru podvrženi tudi na avtocestah in hitrih cestah. Pri voznikih so policisti še posebej pozorni na spoštovanje omejitev hitrosti, tehnično brezhibnost vozil, morebitno preobremenjenost, spoštovanje socialne zakonodaje ter pravil o nalaganju in pritrjevanju tovora, psihofizično stanje voznikov, uporabo varnostnega pasu ter naprav in opreme, ki zmanjšujejo voznikovo pozornost.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta