Slovenija ne bo prekinila obravnave prošenj za azil, Žan Mahnič pa je Tanjo Fajon že pozval ...

J.K.
11.12.2024 12:34

V Sloveniji je trenutno nastanjenih 44 državljanov Sirije, ki so izrazili namero, da bodo vložili prošnjo za azil, ter 18 Sircev, prosilcev za mednarodno zaščito.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Vse več držav članic EU napoveduje zamrznitev obravnav prošenj Sircev za azil.  
EPA

Slovenija v luči dogodkov v Siriji ne bo ustavila postopkov za pridobitev mednarodne zaščite, so za Večer pojasnili na ministrstvu za notranje zadeve. "Bomo pa v konkretnih postopkih z državljani Sirije ponovno preučili spremenjene razmere in nova dejstva, kar bi lahko vplivalo na trajanje posameznega postopka," so še zapisali v odgovoru na naše vprašanje. V Sloveniji je trenutno nastanjenih 44 državljanov Sirije, ki so izrazili namero, da bodo vložili prošnjo za azil, ter 18 Sircev, prosilcev za mednarodno zaščito.

Vračanje sirskih beguncev: Politična, ne strokovna odločitev

Poročali smo že, da je Slovenija zaradi dogodkov v Siriji po padcu tamkajšnjega režima poostrila nadzor na meji s Hrvaško in Madžarsko ter da policija v notranjosti države izvaja ukrepe za preprečevanje terorizma in nezakonitih migracij. Notranji minister Boštjan Poklukar je o tem včeraj govoril s hrvaškim in italijanskim kolegom. Na to temo bodo jutri v Bruslju govorili še notranji ministri držav članic EU. 

Ministrica za zunanje in evropske zadeve Tanja Fajon je danes na seji parlamentarnega odbora za zunanjo politiko dejala, da si pri morebitnih spremembah obravnav prošenj Sircev za azil po padcu režima želi enotnega pristopa v EU. Poslanec opozicijske SDS Žan Mahnič je ministrico pozval, naj Slovenija Sirijo uvrsti na seznam varnih držav, ustavi obravnave prošenj za azil in izžene Sirce, ki so ga prejeli v zadnjih letih. To so doslej delno že storili Nemčija, Avstrija, Italija, Francija, Hrvaška in Združeno kraljestvo. 

Ministrica Tanja Fajon poudarja, da pri odločanju ne gre hiteti.   
Robert Balen

Ministrica je izpostavila svarilo Evropske komisije, da pri odločanju o tem ne gre hiteti. Izpostavila je pomen varovanja civilistov in poudarila, da bodo razmere še nadalje spremljali in analizirali. "Zadnje, kar si želimo, je, da bi se zdaj dogajale kakšne sekundarne migracije sirskih prosilcev zaradi zaostrene retorike v posameznih državah članicah," je dejala. Kot je poudarila, bi sicer v primeru Slovenije tovrstne odločitve imele precej simboličen učinek. "Glede na to, da smo letos sprejeli približno, če se ne motim, 30 odločitev o podelitvi azila sirskim prebivalcem, v letu prej pa 15 in da teh prošenj za zaščito pri nas ni veliko, bi imela taka odločitev zelo simboličen pomen," je dejala.

Tudi glede samih razmer v Siriji je poudarila pomen pozornega spremljanja. "Sirija je zdaj na nekem zelo pomembnem razpotju - ali mir ali vojna, ali svoboda ali brezpravje, ali blaginja ali beda, njena prihodnost pa bo odvisna predvsem od pogojev te politične tranzicije, ohranitve institucij," je dejala ter se zavzela za vključujočo in stabilno tranzicijo.

Posvarila je pred posledicami morebitnega vnovičnega konflikta, ki bi vplival na celoten Bližnji vzhod, ogrozil nedavni napredek, krhko premirje v Libanonu in poslabšal že tako negotovo migracijsko situacijo. Obsežen pogovor na to temo pričakuje tudi na zasedanju zunanjih ministrov EU v ponedeljek.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta