Vračanje sirskih beguncev: Politična, ne strokovna odločitev

Jon Knez Jon Knez
10.12.2024 19:30

Evropske države napovedale zamrznitev obravnav sirskih prošenj za azil in vračanje beguncev. Kako bo ravnala Slovenija, še ni znano.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Medtem ko Sirci bežijo iz svoje domovine, želi vse več evropskih držav begunce vrniti v Sirijo. 
EPA

Nemčija, Avstrija, Italija, Francija, Hrvaška in Združeno kraljestvo so po padcu Asadovega režima v Siriji napovedale zamrznitev obravnave prošenj Sircev za azil. Veliko držav že omenja, da bodo pričele s postopki vračanja beguncev in prosilcev za azil. Kako se bo odločila Slovenija, še ni znano. Je pa Slovenija zaradi razmer v Siriji poostrila nadzor na meji s Hrvaško in Madžarsko. Notranji minister Boštjan Poklukar bo s kolegi iz sosednjih držav o tem še govoril v četrtek v Bruslju. Tedaj bodo zasedali notranji ministri, dogajanje v Siriji pa bo ena osrednjih tem. 

Z vladnega urada za oskrbo in integracijo migrantov so nam odgovorili, da je v njihovih kapacitetah trenutno nastanjenih 44 državljanov Sirije, ki so izrazili namero, da bodo vložili prošnjo za azil, ter 18 Sircev, prosilcev za mednarodno zaščito. Na ministrstvu za notranje zadeve na naše vprašanje, koliko sirskim državljanom je Slovenija v zadnjih devetih letih podelila status mednarodne zaščite, niso odgovorili. 

Miha Blažič iz Ambasade Rog pravi, da so informacije, ki prihajajo iz Evrope, šokantne. "To ni nikakršna strokovna odločitev, temveč politična. V roku 24 ur, ko še ni bilo jasno, kaj se bo zgodilo v Siriji, so ustavili postopke prosilcev za azil. To je zelo skrb vzbujajoče. V trenutku, ko v Siriji divjajo spopadi, evropske države ne razmišljajo, kako bi sprejele nove begunce, temveč o tem, kako bodo vračale te, ki so že tu. To kaže na zelo slabo razumevanje situacije," pove. 

Miha Blazič: "Treba je razumeti, da so nekateri šele prišli in bi radi sem pripeljali še svoje družine, ki so zdaj obtičale v Siriji" 
Robert Balen

Čeprav se Slovenija še ni izjasnila glede repatriacije sirskih beguncev, se lahko to iz Evrope hitro preslika k nam, pravi sogovornik: "Ljudje so absolutno zaskrbljeni. Tako zaradi razmer v Siriji kot zaradi negotove lastne usode. Treba je razumeti, da so nekateri šele prišli in bi radi sem pripeljali še svoje družine, ki so zdaj obtičale v Siriji. Imamo pa tudi ljudi, ki so prišli na začetku vojne pred desetimi ali več leti. Tukaj delajo, ustvarili so si družine. Po zahtevni vzpostavitvi novega življenja so nenadoma soočeni s tem, da se bodo morali vrniti domov. To je zelo skrb vzbujajoče in travmatično."

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta