Slovenska podjetja iščejo vlagatelje

Darja Kocbek Darja Kocbek
02.10.2019 18:50

Vlada si bo še naprej prizadevala za privlačno poslovno okolje, je na poslovni konferenci v organizaciji Ameriške gospodarske zbornice dejal minister za finance Andrej Bertoncelj.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Družinska podjetja, investicije in zaupanje: večna ljubezen ali zgolj romanca? Ob robu dogodka sta se srečala minister Zdravko Počivalšek in ameriška veleposlanica v Sloveniji Lynda C. Blanchard. 
Daniel Novakovič/STA

Vrednost neposrednih tujih investicij v Sloveniji se je v zadnjih letih skoraj podvojila, lani je znašala 15,1 milijarde evrov, je na peti investicijski in razvojni konferenci Slovenia Business Bridge v Ljubljani povedala Ajda Cuderman, direktorica agencije Spirit Slovenija.
Zanimanje za razvoj, ne prestrukturiranje podjetij
Udeležnci konference pa so nato predstavili svoje izkušnje. Andrea Moneta iz sklada Apollo, ki je pred štirimi leti kupil Novo KBM, ta pa letos Abanko, je dejal, da so do zdaj res investirali le v finančnem sektorju, zanimajo pa jih tudi druge panoge. Zdaj vedo, kaj je na voljo, in dobre priložnosti vedno izkoristijo. Michal Kedzia iz poljskega sklada Enterprise Investors, ki je lastnik Intersporta, je prav tako dejal, da iščejo priložnosti za nova vlaganja v Sloveniji. Zanimajo jih podjetja, vredna med 20 in 200 milijoni evrov. Teh je kar nekaj, s tem, da vlagajo v podjetja, ki jih lahko razvijajo, ne v tista, ki jih je treba prestrukturirati. Gregory Ingram iz nemške družbe za upravljanje naložb KGAL, ki je skupaj z Zavarovalnico Triglav v Sloveniji ustanovila podjetje Trigal, je med zadevami, zaradi katerih je Slovenija privlačna za tuje naložbe, izpostavil pragmatičnost ljudi, ki je eden razlogov, da si želijo v Sloveniji vlagati še več. Tudi Matjaž Filipič iz ljubljanske družbe KF Finance je pojasnil, da veliko podjetij v Sloveniji išče vlagatelje, toda predvsem manjša podjetja, ki za tuje vlagatelje niso tako zanimiva, jim pa njihova družba pomaga, da jih tuji vlagatelji opazijo.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta