Ocena pripravljenosti Slovenske vojske (SV) za leto 2019 za delovanje v miru je boljša kot pred letom dni, je včeraj sporočil predsednik države in vrhovni poveljnik obrambnih sil Borut Pahor. Po njegovih navedbah je SV opravila vse z zakonom zadane naloge, v mednarodnih operacijah in misijah pa deluje odlično. Vojska deluje vzorno pri zaščiti in reševanju ter podpori drugim državnim organom, s tem pa po Pahorjevi presoji v slovenski javnosti uživa velik ugled. A kot je ocenil generalštab, vojska ni dosegla napredka na področju pripravljenosti za delovanje v vojni.
Tonin: dovolj analiz, študij in belih knjig
Po pojasnilu načelnika Roberta Glavaša ugotavljanje pripravljenosti SV zajema oceno njene zahtevane pripravljenosti in vrednotenje njene potrebne pripravljenosti. Medtem ko je bila prva dobra, je ocena potrebne pripravljenosti še vedno neustrezna. Nanjo so negativno vplivala prevelika odstopanja od standardov na področju kadrovske popolnitve ter popolnitve z oborožitvijo in opremo. "To slabi bojni karakter Slovenske vojske," je opozoril Glavaš, ki pravi, da bo treba zagotavljati nujno potrebne vire, posodobiti strateške dokumente in dokončati profesionalizacijo. Medtem si obrambni minister Matej Tonin ne želi novih analiz, študij in belih knjig ter "podobnega kupovanja časa", ampak korake naprej proti realizaciji ciljev. Sicer pa je poudaril, da je pomembno vojski zadostne resurse in usposobljenost zagotavljati redno, posebno v mirnejših obdobjih: "Ko se kaže potreba za njeno delovanje, je za odpravo zamujenega največkrat prepozno."
Bebler: tegobe s prioritetami, plačami, statusom
Tonin ocenjuje, da se je nabralo toliko kritičnih področij, da bodo za njihovo izboljšanje potrebna leta povečanih vlaganj in sistemskih posodobitev. Prioritete vojske so jasne vrsto let, a kako to, da ostajajo nerešene, smo izzvali obramboslovca dr. Antona Beblerja. "Problem je struktura SV in tega se ne da rešiti brez temeljne reforme," je izpostavil v prepričanju, da manjka reforma celotnega sistema obrambnega resorja. Bebler kot najizrazitejše tegobe izpostavlja plače pa tudi status vojaka po določeni starosti, vse to pa "ustvarja socialno negotovost vojakov in je razumljivo, da odbija kandidate".
Na dolgi rok se nam bo maščevalo
"Ocena pripravljenosti SV za leto 2019 ni nobeno presenečenje. Negativni trend ocene za delovanje v vojni se nadaljuje in se bo tudi nadaljeval dokler sta tako kadrovska kot materialna podhranjenost nacionalnih oboroženih sil tako izraziti. Enote SV so kadrovsko nepopolnjene, nekatere tudi to te mere, da je ovirano opravljanje nalog, posledično pa so pripadniki preobremenjeni, kar se nam bo na dolgi rok maščevalo. Poleg človeških virov, pa Slovenska vojska nujno potrebuje tudi osvežitev vojaške tehnike oziroma oborožitvenih sistemov. Varčevanje in zanemarjanje Slovenske vojske od leta 2008 naprej je pustilo resne in globoke posledice, ki jih nikakor ne moremo odpraviti," ocenjuje obramboslovka dr. Jelena Juvan.