Šest slovenskih vojakov, ki so delovali v misiji Neomajna odločenost v iraškem Erbilu, so že na poti v Slovenijo, so potrdili na ministrstvu za obrambo. Po neuradnih informacijah portala 24ur.com so trenutno v Ankari, od tam pa naj bi jih čakal polet z vladnim falconom v Slovenijo.
Pripadniki Slovenske vojske (SV) po nočni odločitvi nemškega kontingenta, da se zaradi umiritve razmer ne bo vračal z vojaške aktivnosti v Iraku, so morali najprej ostati v bazi v Erbilu. Iz SV so nam sporočili, da je šest vojakov pripravljenih tako na premik kot tudi na to, da tam ostanejo še nekaj časa. "Smo pa z njimi v kontaktu in so dobro," je vnovič dejal predstavnik SV za odnose z javnostmi Marjan Sirk. Je pa obrambni minister Karl Erjavec po nujni skupni seji odborov za zunanjo politiko in za obrambo povedal, da so se odločili za "relokacijo" vojakov. To pomeni pomeni, "da se pač pripadnike prestavi na neko tretjo lokacijo ali domov".
Minister je nadaljeval še, da bo nova rotacija šestih vojakov, ki naj bi delo na misiji začela prvega februarja in je na to že pripravljena, delo prevzela "takoj, ko se bodo začela usposabljanja, če bo treba tudi pred 1. februarjem". Najhitreje bi se to lahko po ocenah Erjavca zgodilo po 20. januarju.
"Slovenija je v misiji v okviru globalne koalicije za boj proti skupini Islamska država. Izvajamo vse naloge v skladu z našo prisotnostjo," je poudaril minister Erjavec po udeležbi na skupni seji parlamentarnih odborov za obrambo in za zunanjo politiko, ki je potekala za zaprtimi vrati. Pojasnil je, da so glede tega usklajeni tudi z ostalimi zavezniki in partnerskimi državami, ki sodelujejo v omnjeni operaciji.
Levica: Problem ni v ogroženosti vojakov, ampak v podpiranju interesov ZDA
Ob različnih odzivih strank in v glavnem poudarku na prizadevanjih za čimprejšnjo vrnitev slovenskih vojakov so se najglasneje oglašali iz Levice. Poslanec Matej T. Vatovec je danes poudaril, da ni problematično to, da so slovenski vojaki ogroženi, saj da so "pač na nekem vojnem območju in da včasih padajo tudi bombe", ampak da se s sodelovanjem v Iraku "praktično podpira imperialne interese ZDA". Nadaljnje sodelovanje v misiji zato kljub morebitnemu umiku vidijo zgolj kot podporo ameriškim prizadevanjem, kar pa ocenjujejo kot sporno. Vatovec je kritičen tudi do odzivanja ministrstva, od katerega bi pričakoval več profesionalnosti: "Mislim, da je ravnanje ministrstva za obrambo in našega vojaškega vrha v tem primeru precej nenavadno, zelo neresno do vojakov, ki so na tem območju."