Slovensko-hrvaška meja: Zakaj narašča število vozil z varaždinskimi tablicami

Slavica Pičerko Peklar Slavica Pičerko Peklar
01.08.2019 18:47

Ukrepi, ki jih je pred poletjem sprejela država, ko je tovorni tranzitni promet preusmerila na avtocestno omrežje, so dočakali prve omilitve. Ljudje ob cestah pa vztrajajo in protestirajo.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Nataša Juhnov

Naša država je na meji s Hrvaško s 1. avgustom uvedla dodatne izjeme za težki tovorni promet in tako nekoliko omilila ukrepe, sprejete pred dvema mesecema. Po poročanju STA sta Slovenija in Hrvaška k izjemam pri omejitvi tranzitnega prometa težkih tovornih vozil na mejnih prehodih pridali sedem novih. Veljajo za prevoznike, ki imajo sedež, naklad, doklad oziroma razklad tovora v nekaterih hrvaških županijah in slovenskih krajih.
Na mejnem prehodu Petišovci se je tako sprostila popolna zapora tovornega prometa nad 7,5 tone. Promet je dovoljen za Slovenijo, Medžimurje in Varaždin. Na mejnih prehodih Bistrica ob Sotli in Dobovec omilitev za prevoznike s sedežem, nakladom, dokladom ali razkladom na območju Krapine in Zagorja, na prehodu Starod in Jelšane za tiste v Dalmaciji. Omejitev tranzitnega prometa tovornih vozil nad 7,5 tone za izboljšanje varnosti in kakovosti bivanja lokalnega prebivalstva je bila 1. junija uvedena na mejnih prehodih Mursko Središče, Starod, Jelšane, Bistrica ob Sotli, Dobovec, Zavrč ter Središče ob Dravi.
"Ocenjujemo, da zdaj sprejete spremembe ne bodo bistveno vplivale na kakovost življenja ob mejnih prehodih," so ta teden po dogovoru s hrvaško stranjo povedali na slovenskem infrastrukturnem ministrstvu. Ko je Direkcija za infrastrukturo pred dvema mesecema omejila tranzitni tovorni promet na širšem severovzhodnem delu države med mejnima prehodom Bistrica ob Sotli in Središče ob Dravi ter ga preusmerila na vzporedno avtocestno omrežje, so v civilni iniciativo Za ptujsko obvoznico obžalovali, da omejitev ne velja za tovornjake z območja Varaždina in Medžimurja. Njihova predstavnica Sergeja Puppis Freebairn je takrat dejala: "To pomeni, da bo na naših cestah dnevno le okoli sto tovornjakov manj kot doslej."
Omejitev tranzitnega tovornega prometa so pozdravili Jurij Borko, župan občine Središče ob Dravi, Milan Gabrovec, župan občine Markovci, budno spremljanje posledic sprejete omejitve je napovedala tudi ptujska županja Nuška Gajšek, vsi pa pred časom ugotavljali, da je tovornega tranzitnega prometa, ki z mejnih prehodov Središče ob Dravi in Zavrč zapelje proti Ptuju, sicer manj, a le za kakih sto tovornjakov dnevno.
"Najnovejši sprejeti ukrepi ponekod celo sproščajo določen del tranzitnega tovornega prometa. Kot sem seznanjen, za naš mejni prehod Zavrč to ne velja in ostaja v veljavi junija sprejeta omejitev. Takrat se je tranzitni promet pri nas zmanjšal za slabo petino, a je že po nekaj tednih začel spet naraščati, tako da še vedno pri nas mejo dnevno prestopi kakih 750 tovornih vozil. Težava je in na to smo že opozorili, da zdaj tovorna vozila v tranzitu njihovi lastniki registrirajo v Varaždinu, s tem pa pridobijo možnost neomejenega prehoda meje in vožnje po naših cestah," pa opozarja Slavko Pravdič, župan občine Zavrč.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta