V SLS so predstavili listo za evropske volitve, ki so jo včeraj soglasno potrdili organi stranke. Kot je znano, bo SLS na evropske volitve kot nosilec liste popeljal bivši predsednik programskega sveta na RTV Slovenija in politični komentator Peter Gregorčič. Poleg predsednika stranke Marka Balažica in dosedanjega evropskega poslanca SLS Franca Bogoviča, ki se bo potegoval za svoj tretji zaporedni mandat v Bruslju, bodo na listi SLS kandidirali še nekdanji poslanec SLS in bivši župan Destrnika Franc Pukšič, podpredsednica SLS in predsednica strankinega podmladka Kaja Galič, podjetnica in kulturnica Mija Aleš, odvetnica Sara Ahlin Doljak, nevrobiologinja Nina Strah ter pripravnik v Evropskem parlamentu in član podmladka SLS Aljaž Barlič. Vrstni red na kandidatni listi še ni dokončno znan, je pa že jasno, da bo Balažic kandidiral na zadnjem mestu na listi.
SLS cilja na ohranitev sedeža v Evropskem parlamentu
Balažic je izpostavil, da lista SLS ne bo učinkovito zastopala samo interesov ljudi, ampak bo tudi nagovarjala vse probleme, s katerimi se soočata Slovenija in Evropska unija. "Oblikovanje močne liste za evropske volitve je korak k skupnemu cilju – to je močna Slovenija in močna Evropska unija za vse," je poudaril Balažic. Po njegovih besedah je njihova lista med vsemi doslej znanimi listami najbolj vključujoča: "Zaradi tega lahko najbolj kompetentno naslavlja izzive vseh družbenih podskupin, to pa je tista stvar, s katero bi se morali v politiki vsakodnevno ukvarjati in ki je tudi garant za to, da bo Slovenija lahko stopila dva ali tri korake naprej, ne pa da se vrti v začaranem krogu."
Tudi Gregorčič je poudaril, da lahko močno Evropsko unijo gradimo le z vključevanjem vseh generacij in slojev prebivalstva: "Če me bodo ljudje izvolili, se bom v Evropskem parlamentu zavzemal za močno, varno in gospodarsko uspešno Evropo, ki bo ščitila svobodo govora in podpirala evropski način življenja. Pot do uspešne Evrope je namreč tudi pot do uspeha Slovenije." V stranki računajo na to, da bodo na volitvah ohranili svoj sedež v Evropskem parlamentu. "Prepričan sem, da bomo dobili svoje mesto v Evropskem parlamentu. Zelo jasno sem povedal, da sem pripravljen iti na evropske volitve in da ne postavljam nobenih pogojev ne glede na to, na katerem mestu na listi bom," je dejal Bogovič. SLS se na tokratne evropske volitve podaja samostojno. Pred evropskimi volitvami leta 2014 so združili moči z NSi, leta 2019 so skupno listo oblikovali s SDS. S preferenčnimi glasovi je bil za evropskega poslanca iz njihovih vrst dvakrat izvoljen Bogovič.
Uroš Lipušček na evropske volitve z DeSUS in Dobro državo
Svet stranke DeSUS je medtem sprejel odločitev, da se na tokratne volitve poslancev v Evropski parlament poda v sodelovanju z Dobro državo, predvsem zaradi sorodnosti programov, so sporočili iz stranke. Za nosilca lista so potrdili nekdanjega dopisnika RTV Slovenija in publicista Uroša Lipuščka, določili pa so tudi sporazum o sodelovanju med strankama in nosilcem liste. Člani sveta stranke so se prav tako dogovorili o zbiranju podpisov, konvencije stranke in volilne kampanje. DeSUS se bo po evropskih volitvah v sredini junija podal tudi na programsko-volilni kongres. Izvedbo slednjega so sicer sprva načrtovali v tem mesecu.
Prvak DeSUS Anton Rifelj je dejal, da so se za skupni nastop odločili po tem, ko so ugotovili, da bi bila "soloakcija" DeSUS na evropskih volitvah slaba odločitev. V Dobri državi po njegovih besedah vidijo partnerja, morda tudi za prihodnje parlamentarne volitve, v Lipuščku pa vidijo prepoznavno osebnost v Sloveniji, ki pozna dogajanje v mednarodnem okolju. Ob tem je dodal, da računajo, da bo ob nosilcu liste vsaka od strank prispevala po štiri kandidate za popolnitev devetmestne kandidatne liste. "Bomo se pa seveda dogovorili, ne izključujemo drug drugega. Ocenili bomo, kateri kandidati so močnejši, da bi lahko dobili več glasov na volitvah," je dodal Rifelj.
Predsednik Dobre države Smiljan Mekicar je poudaril, da pogovori o listi še potekajo, saj da je "potrebno v razumnem pogovoru pretehtati, kdo so ljudje, ki bodo ne samo glas razuma, ampak med ljudmi tudi uživajo prepoznavnost". Medtem ko se v DeSUS nadejajo, da preboj v Evropski parlament uspe vsaj nosilcu liste, je Mekicar bolj ambiciozen. Po njegovih besedah lahko ciljajo na še enega dodatnega poslanca, ki bi zastopal slovenske volivce in bil glas razuma na evropskem političnem parketu. Sicer pa je Mekičar prepričan, da bodo z Lipuščkom lahko posegli v civilno sfero, saj želijo biti blizu ljudem, pri čemer se med drugim tudi programsko ujemajo z DeSUS. Stranki bosta po načrtih skupno kandidatno listo predstavili prihodnji teden.