Socialne inovacije: Od šolskih reform do savne in Božička

Franja Žišt Franja Žišt
20.01.2019 18:46

Ob tehničnih in tehnoloških inovacijah bo v naše prostore v zapletenih časih, ko družbe ne najdejo poti naprej, treba vpeljati tudi socialne inovacije

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Katere socialne inovacije smo že vpeljali, denimo samooskrbo, katere bomo še potrebovali in katere se lahko naučimo od drugih, denimo Fincev?
Vida Toš

Ljudje, če le dobijo priložnost, so pripravljeni vložiti energijo v iskanje odgovorov na pomembna družbena vprašanja," je prepričan sociolog dr. Slavko Gaber s Pedagoške fakultete v Ljubljani, ki je skupaj s sodelavko dr. Veroniko Tašner uredil zbir socialnih inovacij iz Slovenije in nekaterih drugih držav, še posebej Finske in Islandije, ki si ju kot družba pogosto jemljemo za zgled. "Širiti miselnost, da kaže ob tehničnih in tehnoloških inovacijah v naše prostore v zapletenih časih, ko družbe ne najdejo poti naprej, vpeljati tudi socialne inovacije," je eden glavnih namenov, da smo tudi pri nas začeli socialne inovacije zbirati in jih objavili v knjigi Misliti socialne inovacije, je poudaril Gaber.

Inovacije z uspešnega severa

Zelo pomembno je, da zbiramo socialne inovacije in jih lahko potem delimo med seboj, pravi finski zdravnik in politik dr. Ilkka Taipale, urednik knjige 100 socialnih inovacij s Finske, ki je prevedena že v petdeset jezikov. Katere so družbene inovacije, ki so Finski pripomogle do boljše države in bi jih bilo vredno posvojiti v drugih državah? Od enodomnega parlamenta, odbora za prihodnost, ki na finskem deluje že dvajset let, strategij za preprečevanje samomorov, finskega osnovnošolskega sistema, do posebnih prostorov, kjer se srečujejo finski moški in se pogovarjajo o življenju, centrov dobrobiti, temeljnega dohodka in celo zimskega plavanja, savne ali Božička, je mogoče najti na njihovem seznamu inovacij. "Ja, vse to so lahko socialne inovacije," se nasmehne 76-letni Finec, njegova žena, otroška psihiatrinja in prav tako političarka Vappu Taipale, pa doda: "Zdaj je naš glavni izziv globalni razvoj. Ker nam gre dobro, moramo skrbeti tudi za druge. Res smo majhni, ampak majhne države imajo lahko veliko več vpliva na populacijo, kar velja tudi za vas."

Canstockphoto

Samooskrba, stanovanjske zadruge in pravična trgovina

Med slovenskimi inovacijami je mogoče najti že številne, od nekaterih preteklih prenov šolskega sistema do tistih s področja samooskrbe, stanovanjskih zadrug ali pravične trgovine. A še več jih bomo potrebovali. "Če smo na strani optimističnih predvidevanj o mogoči prihodnosti planeta in človeške vrste na njem, je očitno, da so pred nami zahtevna leta. Ta bodo, če naj jih preživimo produktivno in relativno mirno, ob obdobju tehnoloških inovacij, nujno tudi čas velikih socialnih inovacij. Področij, na katerih jih že potrebujemo in jih bomo potrebovali tudi v desetletjih prehajanj, je veliko," sta v knjigi zapisala dr. Slavko Gaber in dr. Veronika Tašner. Med tistimi področji, kjer se že danes kažejo potrebe po socialnih inovacijah, sta izpostavila sobivanje v razlikah, zmanjševanje nestrpnosti med različnimi skupinami, izzive ob izginjanju mezdnega dela in oblikovanje ekonomij prihodnosti, ki je eden najzahtevnejših projektov, pred katerim se nahajamo. Sociologa vzgoje opozorita tudi na možnosti za postopno vzpostavljanje polj ekonomij vzajemnih menjav ob obstoječi tržni ekonomiji. Njuna ekipa bo zato še naprej zbirala in iskala nove socialne inovacije.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta