Predsednik Vrhovnega sodišča Damijan Florjančič je zaradi rahljanja ukrepov v povezavi z epidemijo koronavirusa izdal novo odredbo o posebnih ukrepih v zvezi z izvajanjem sodne oblasti. Tako lahko sodišča od danes naprej opravljajo naroke, odločajo in vročajo sodna pisanja tudi v zadevah, ki ne štejejo kot nujne. Sodišča bodo zdaj odločala tudi o zadevah prisilne poravnave in stečaja, v katerih je bil do 30. marca letos izdan sklep o začetku postopka.
Sodišča lahko delo opravljajo na način, s katerim je zagotovljeno varovanje zdravja in življenja ljudi ter preprečeno širjenje virusne okužbe. Sodišča morajo imeti dostopno točko za stranke, njihove pooblaščence in druge osebe ter vstopno točko v sodno stavbo za sodnike in sodno osebje, kjer je prostorsko to mogoče. Na vstopnih točkah se izvedejo vsi potrebni preventivni ukrepi za preprečitev virusne okužbe. Še zmeraj pa velja, da če je to le mogoče, stranke in njihovi pooblaščenci vloge vlagajo le po pošti ali preko portala eSodstvo, za komunikacijo s sodišči uporabljajo objavljene elektronske naslove in telefonske številke med uradnimi urami. Če ljudje niso vabljeni na sodišče, se morajo predhodno najaviti preko objavljenih elektronskih naslovov in telefonskih številk v času uradnih ur. Naroki, seje in zaslišanja se, če so izpolnjeni tehnični in prostorski pogoji, praviloma izvedejo preko videokonference. Na narokih, sejah in zaslišanjih, ki se ne izvedejo prek videokonference, mora biti razdalja med sodniki, sodnim osebjem, strankami, njihovimi pooblaščenci in drugimi osebami vsaj dva metra, vsi morajo nositi zaščitno opremo, prostor pa mora biti razkužen.
Sodišča so v času omejitve odločala le v nujnih primerih. Na vrhovnem sodišču pojasnjujejo, da v nenujnih zadevah roki kljub vročitvi sodnega pisanja še vedno ne tečejo. Za stranke to pomeni, da so se z zadevo seznanile, še vedno pa niso dolžne storiti ničesar, če tega ne želijo. Roki bodo namreč začeli teči prvi naslednji dan, ko bodo prenehali veljati posebni ukrepi.