Nekdanja direktorica Televizije Slovenija Natalija Gorščak je za Večer potrdila, da je delovno sodišče ugodilo njeni pritožbi zoper odločitev generalnega direktorja RTV Slovenija Andreja Graha Whatmougha, ki jo je lani poleti razrešil s tega položaja. Kot je znano, je Grah Whatmough tedaj izkoristil čas počitnic ter po hitrem postopku in brez mnenja programskega sveta izpeljal razrešitev takratne direktorice javne televizije.
Odziv Natalije Gorščak:
"Danes, 1. septembra 2022, je moj odvetnik Andrej Rauter prejel sodbo Delovnega in socialnega sodišča v Ljubljani, v kateri je senat odločil, da je sklep o razrešitvi mene z mesta direktorice Televizije Slovenija nezakonit in da se razveljavi. RTV Slovenija me mora v 8 dneh od prejema sklepa pozvati na delo na delovnem mestu direktor Televizije Slovenija.
Sodba, ki utemeljuje nezakonitost razrešitve in razveljavlja sklep o moji razrešitvi, potrjuje, da to, kar sem trdila v svojem pisnem zagovoru predloga o razrešitvi, drži. To, da programski svet ni obravnaval predloga razrešitve in da je bilo dovoljeno, da me generalni direktor samovoljno razreši, se je pokazalo kot velik faux pas, pri katerem so sodelovali tudi vsi svetniki, ki se razpisane izredne seje programskega sveta niso udeležili.
Generalni direktor Andrej Grah Whatmough je dovolil, da je Televizija Slovenija praktično leto dni bila brez direktorja s polnimi pooblastili, v tem času je nastala težko popravljiva škoda: odšlo je ogromno sodelavcev, saj v razmerah, ki so nastale, niso več želeli delati, o padcu gledanosti pa lahko sklepamo le glede na podatke, ki jih vidimo v aplikacijah kabelskih operaterjev, saj jih vodstvo skriva pred večino zaposlenih, kar se nikoli prej ni dogajalo. Sodba je tudi dokaz, da v tej družbi še posebej kot vodilna oseba ne moreš z ljudmi ravnati, kot si želiš oziroma kot ti narekujejo prišepetovalci, ampak moraš delovati v skladu z zakonodajo in etičnimi načeli.
Pogroma nad mano, ki ga je lani generalni direktor z razrešitvijo sprožil, ne bo mogoče izbrisati, ravno tako ne bo mogoče izbrisati moje stiske, ki sem jo doživljala, ko sem videla, kako uničujejo delo moje ekipe in mene, težko je vrniti leto življenja, ki si ga preživel v negotovosti. Želim si samo, da nikomur ne bi bilo treba iti skozi podobno izkušnjo."
Natalija Gorščak je tedaj ocenila, da je bila obrazložitev očitkov na njen račun, ki jih je Andrej Grah Whatmough navajal v predlogu za soglasje programskega sveta k njeni razrešitvi, prirejena za razrešitev. Glavni razlog za predlog je bil po njenem mnenju namreč, da ni sledila njegovim zahtevam po kadrovskih in programskih spremembah. Grah Whatmough je osnovno nepoznavanje mej pristojnosti, ki jih ima kot generalni direktor, po njenem opažanju najbolj očitno pokazal, ko je zavrnila podporo njegovemu predlogu za razrešitev Manice Janežič Ambrožič z mesta odgovorne urednice informativnega programa Televizije Slovenija. To je po njenih besedah tudi neposredno botrovalo njegovemu predlogu za soglasje k njeni razrešitvi.
Gre za prvostopenjsko sodbo, saj se lahko vodstvo RTVS nanjo pritoži, do odločitve višjega sodišča pa bo javno televizijo še naprej vodil Uroš Urbanija, piše Reporter.