"Učenje na daljavo presenetljivo dobro deluje. Učitelji so se zelo potrudili, doma pa vsi delamo. Tega nisem pričakoval," je po tem, ko so bile slovenske šole že dva dni zaprte, o izkušnji šole na domu zapisal slovenski jezikoslovec Kozma Ahačič. A v vseh družinah šolanje seveda ne teče tako gladko, poleg tega pa se delo in navodila, ki jih prejmejo učenci, razlikujejo od šole do šole. Medtem na nekaterih šolah ta teden sploh še niso začeli poučevati na daljavo, saj so ravnatelji izkoristili 50. člen kolektivne pogodbe, da so zaposleni lahko doma zaradi naravne nesreče.
Spletne strani klecnile pred navalom
"Poučevanje od doma so starši oziroma skrbniki otrok vzeli zelo skrbno in resno, kar nas navdaja z veseljem in zavedanjem, da se bo vzgojno-učni proces nemoteno nadaljeval tudi v teh izrednih razmerah, v katerih se je znašla država," so v teh dneh opažali na ministrstvu za izobraževanje, znanost in šport. V ponedeljek so otroci in starši množično obiskovali aplikacijo e-asistent in šolske spletne strani, tako da jih večina lep čas ni delovala. "Uporabnikom spletnih orodij, ki zagotavljajo učenje od doma, svetujemo, naj se v začetnih dnevih osredotočijo na najbolj osnovne vrste spletne komunikacije, prenašanja izjemno velikih datotek ne priporočamo," predlagajo na ministrstvu. Učenci od 1. do 5. razreda naj ne bi uporabljali spletnih učilnic med 9. in 12. uro, v tem času naj uporabljajo druga orodja ali spremljajo prvi program nacionalne televizije z izobraževalnim programom, dodajajo pristojni.
Prestavljanje rokov za prijavo in vpise
"Srednje šole, ki še niso izvedle preizkusov nadarjenosti, ki so vpisni pogoj v nekatere srednješolske izobraževalne programe, v katere se želijo prijaviti devetošolci, ali razgovorov z devetošolci, ki se prijavljajo za vpis v športne oddelke, bodo te aktivnosti izvedle po izteku ukrepa začasnega prenehanja vzgojno-izobraževalne dejavnosti. Posledično bo prestavljen tudi rok za prijavo za vpis v srednje šole za prihodnje šolsko leto," sporočajo z ministrstva, o novih datumih bodo še obveščali. Prestavljen bo tudi rok za prijavo v dijaški dom, prvi prijavni rok za vpis v 1. letnik rednega in izrednega študija v višješolskem strokovnem izobraževanju v študijskem letu 2020/2021 se podaljša do 9. aprila 2020. To je tudi novi rok za e-prijavo za vpis v dodiplomske in enovite magistrske študijske programe za študijsko leto 2020/21 na univerzah.
V času največjih obremenitev, ob 10. uri dopoldne, je bilo na spletni strani Arnes Učilnice po 15.000 aktivnih uporabnikov.
Prihodnji teden se bodo v izobraževanje na daljavo vključile še nove šole, kar utegne ponovno povzročiti preobremenjenost spletnih strani.
Najbolj pogosto orodje izobraževanja na daljavo v prvem tednu je bila elektronska pošta.
TV Slovenija pripravlja program, v katerem se prepletajo izobraževalne, informativne in razvedrilne vsebine, povezane z učnim načrtom. Program poteka na prvem programu med 9.10 in 11.20, na drugem pa med 8.00 in 9.00 ter med 18.30 in 19.30.