"Midva sva danes kar začela pouk. Na začetku malo manj resno, potem sva brala knjigo in nadaljevala po urniku, ki sem ga pripravila," razlaga mama šestošolca iz okolice Ljubljane (njeno ime hranimo v uredništvu), ki se je "zaradi lažjega prilagajanja otrokovim potrebam" odločila, da bo sina šolala na domu. Letos pouk v domači hiši prakticirajo že drugo leto.
Odločitev za tako vrsto izobraževanja je bila pozitivna, ocenjuje diplomirana ekonomistka, četudi je imela v službi nekaj težav, ko se je odločila za skrajšan delovni čas, prav tako se je družina morala prilagoditi nižjim prihodkom, zamaknila se bo tudi njena upokojitev. A mama je zdaj bolj pomirjena, "ker vem, da ne bom več poslušala, kaj je otrok spet naredil narobe", prav tako pa lahko bolje utrjuje tisto snov, ki sinu dela več težav, pouk pa je tudi bolj spontan. "Na koncu lanskega šolskega leta, ko so sledili preizkusi znanja, je bil pritisk velik. Že prej sem se spraševala, ali ga bom naučila dovolj, ali se bo otrok morda zmedel na izpitu. Sin je bil zelo uspešen, čeprav nisem ciljala na to," razlaga sogovornica. Da ima otrok dovolj stikov z vrstniki, poskrbi z obšolskimi dejavnostmi. "Šolanje na domu pa še ni družbeno sprejemljivo. Ti, ki šolamo na domu, smo še vedno čudaki," zaključi mama, na njihovi šoli prva in za zdaj edina z izkušnjo šolanja na domu.
Doma se jih šola vsako leto več
Šolanje na domu naša zakonodaja omogoča od leta 1996, prve štiri otroke pa so starši začeli na domu izobraževati šele leta 2004. Od takrat zanimanje za šolanje na domu narašča. V lanskem šolskem letu je bilo v domačih učilnicah že 332 otrok, na ministrstvu za izobraževanje, znanost in šport predvidevajo, da jih bo v novem šolskem letu "približno toliko kot lani, morda nekaj malega več", točnih podatkov pa še nimajo. Vsi otroci, ki se izobražujejo doma, so sicer vpisani v 140 osnovnih šol.
Učenec mora pridobiti vsaj enakovreden izobrazbeni standard, kot ga zagotavlja program javne šole
Enaka pravila za napredovanje v naslednji razred
Kdaj učenci, ki se izobražujejo na domu, preverjajo svoje znanje? Ocenjevanje znanja poteka od zaključka prvomajskih počitnic do konca drugega ocenjevalnega obdobja ter v drugem roku v desetih delovnih dneh pred začetkom novega šolskega leta. "Roki so določeni s šolskim koledarjem. Šola starše učenca, ki se izobražuje na domu, sproti obvešča o rokih in načinu izvedbe ocenjevanja znanja učenca," pravijo na ministrstvu. Če učenec ne doseže standarda znanja za posamezni razred, ima pravico do ponovnega preverjanja znanja pred začetkom naslednjega šolskega leta, če je še enkrat neuspešen, mora k pouku v šolo. Za učence, ki se izobražujejo doma, veljajo enaka pravila za napredovanje v naslednji razred kot za druge učence, prav tako morajo opravljati nacionalno preverjanje znanja.