Solidarnostni dodatek: od 130 do 300 evrov več z aprilsko pokojnino

Tanja Fajnik Milakovič Tanja Fajnik Milakovič
28.04.2020 04:30

Prejeli ga bodo vsi, ki imajo pokojnino ali invalidsko nadomestilo nižje od 700 evrov, tudi tisti, ki živijo sami in ob pokojnini dobivajo še varstveni dodatek.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Profimedia

Upokojenci s pokojninami, nižjimi od 700 evrov, bodo z aprilsko pokojnino konec meseca dobili tudi solidarnostni dodatek. Tako naj bi tudi finančno v času epidemije koronavirusa pomagali najranljivejšim. Mnogi upokojenci z nizko pokojnino težje opravijo večje nakupe hrane na zalogo, da jim ne bi bilo treba pogosto hoditi v trgovino. Nekateri so to vseeno storili že na začetku epidemije, zato se zdaj marsikdo sprašuje, kako bo plačal položnice. Položaj naj bi jim vsaj malce olajšal solidarnostni dodatek, ki bo izplačan v treh različnih višinah, odvisno od tega, koliko znaša njihova pokojnina. Če imajo pokojnino nižjo od 500 evrov, bodo prejeli 300 evrov dodatka. Če njihova pokojnina znaša več kot 500 evrov in manj kot 600 evrov, bodo dobili 230 evrov dodatka. Tisti, ki imajo pokojnino višjo od 600 evrov in nižjo od 700 evrov, pa bodo prejeli 130 evrov solidarnostnega dodatka.

Kaj, če dobivam ob pokojnini še varstveni dodatek?

Prejemniki dodatka bodo vsi upokojenci s stalnim prebivališčem v Sloveniji ne glede na to, ali prejemajo starostno, invalidsko ali družinsko oziroma vdovsko pokojnino. Med upravičenci so tudi prejemniki invalidskih nadomestil, če gre za brezposelne osebe s stalnim prebivališčem v Sloveniji in njihovo invalidsko nadomestilo znaša manj kot 700 evrov. Enkratni solidarnostni dodatek za upokojence bodo dobili tudi prejemniki kmečke pokojnine ne glede na to, ali so bili v obvezno zavarovanje vključeni za ožji obseg pravic ali pa so bili upokojeni na podlagi zakona o starostnem zavarovanju kmetov. In tudi vsi tisti upokojenci z nizko pokojnino, ki poleg te dobivajo še varstveni dodatek.
In kako je v slednjem primeru? Varstveni dodatek po podatkih ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti v Sloveniji prejema 17.313 starejših, ki hkrati dobivajo tudi starostno, invalidsko, vdovsko ali družinsko pokojnino. Če upokojenec denimo živi sam in njegova pokojnina ni višja od 591,20 evra neto, ob tem pa izpolnjuje tudi druge pogoje (glede premoženja in nima otrok, ki bi ga lahko preživljali), lahko namreč na centru za socialno delo zaprosi tudi za varstveni dodatek. Ta se določi v višini razlike med njegovo pokojnino in 591,20 evra. In tudi tak upokojenec bo upravičen do izplačila solidarnostnega dodatka. Ker njegova pokojnina in varstveni dodatek ne presegata 600 evrov, bo prejel konec aprila še 230 evrov solidarnostnega dodatka. Skupno torej 821,20 evra.

Višina pokojnine
Profimedia

Upoštevala se bo tudi pokojnina iz tujine

Treba pa je tudi opozoriti, kaj vse se bo še upoštevalo pri izplačilu solidarnostnega dodatka. Pri določitvi višine pokojnine se bodo upoštevali tudi znesek dela vdovske pokojnine oziroma družinske pokojnine po drugem roditelju in dodatki k pokojnini po drugih predpisih. Prav tako se bo upošteval znesek pokojnine, prejete od tujega nosilca pokojninskega oziroma invalidskega zavarovanja, izplačane za mesec januar 2019, in sicer na podlagi dokazila, ki ga je zavod za pokojninsko in invalidsko zavarovanje že pridobil za izplačilo letnega dodatka lani, torej v letu 2019. Vsem tistim, ki poleg pokojnine v Sloveniji dobivajo še del pokojnine iz tujine, se bosta torej pri določitvi višine pokojnine in solidarnostnega dodatka upoštevala oba zneska. Če tudi v tem primeru pokojnina ne bo presegla 700 evrov, bodo upravičeni do solidarnostnega dodatka, vendar zgolj v sorazmernem delu, tako kot lani pri izplačilu letnega dodatka. Nekdo, ki denimo dobiva v Sloveniji le 300 evrov pokojnine, iz tujine pa še 800 evrov, ne bo upravičen do izplačila solidarnostnega dodatka, ker njegova skupna pokojnina presega zgornjo mejo 700 evrov.
In kar je še pomembno: enkratni solidarnostni dodatek se ne bo štel v dohodek pri uveljavljanju pravic do drugih socialnih transferjev države. Torej ni bojazni, da bi se zaradi tega komu znižale druge pomoči države, do katerih je upravičen in jih že prejema. Prav tako solidarnostni dodatek ne bo obdavčen po zakonu o dohodnini.
Na Zpizu ocenjujejo, da bodo dodatek izplačali okoli 300 tisoč upokojencem in prejemnikom invalidskih nadomestil, za kar bo potrebno približno 74 milijonov evrov. Denar za izplačilo enkratnega solidarnostnega dodatka bo pokojninski blagajni zagotovil državni proračun.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta